przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 26 września 2012

Rozmowa prezydentów Polski i USA m.in. o wizach

  |   Kolacja powitalna wydawana przez prezydenta USA (Official White House Photo by Sonya N. Hebert) Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem Spotkanie z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim Spotkanie z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim Spotkanie z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim

Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że listopadowe wybory prezydenckie w USA być może otworzą drogę do sukcesu w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Jak przekazał, temat ten poruszył w rozmowie z nim prezydent USA Barack Obama.

Z prezydentem USA o wizach

Bronisław Komorowski rozmawiał z Barackiem Obamą podczas poniedziałkowej powitalnej kolacji dla członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W rozmowie z polskimi dziennikarzami w Nowym Jorku tłumaczył we wtorek, że miał okazję do krótkiej rozmowy z amerykańskim prezydentem, ponieważ "to nie jest wizyta w Stanach Zjednoczonych, ale w ONZ".

- Ta rozmowa była okazją do przypomnienia przez prezydenta USA zobowiązania w sprawie ruchu bezwizowego dla Polaków, co oczywiście przyjąłem z radością, jako zapowiedź tego, że wybory (prezydenckie) w Stanach Zjednoczonych nie kończą tego procesu, tylko być może otwierają drogę do pełnego sukcesu - mówił prezydent Komorowski.

Dopytywany, co konkretnie powiedział prezydent USA, Bronisław Komorowski odparł, że Barack Obama przypomniał, iż jest takie zobowiązanie i "jest to sprawa do załatwienia". - Ja zapowiedziałem, że Polska jest skłonna współdziałać w załatwieniu tej niełatwej sprawy i cieszę się, że to prezydent sam z siebie podniósł ten problem - dodał.
Zobacz także: Prezydent w Nowym Jorku Prezydent w Akademii Wojskowej w West Point
- Musimy mieć świadomość, że do przegłosowania ustaw, które są w amerykańskim Kongresie, są potrzebne głosy nie tylko Demokratów, ale i Republikanów - przypomniał.

Jak dodał, rozmowa z amerykańskim prezydentem dotyczyła także m.in. obecności amerykańskich żołnierzy na ziemiach polskich.

Rozmowy sekretarzem generalnym ONZ…

We wtorek prezydent Polski rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. Jak podkreślił Bronisław Komorowski, rozmowa dotyczyła głównych problemów, przed którymi stoi świat, a także Polska jako członek wspólnoty międzynarodowej.

…i prezydentem Gruzji


Prezydent Komorowski spotkał się ponadto z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, z którym dyskutował na temat sytuacji tuż przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju, a także z prezydentem Mołdawii.

- Mołdawia to jest kraj, który jest członkiem programu adresowanego do wschodnich sąsiadów UE, i z wielkim wysiłkiem, ale i sukcesami idzie w kierunku uczestnictwa w integracji europejskiej, poprzez podpisanie umów stowarzyszeniowych - zaznaczył Bronisław Komorowski

Spotkanie z prezydentem Afganistanu

W środę polski prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem. Jak podkreślił, jest pytanie o przyszłość i dzień dzisiejszy operacji natowskiej, co jest ważne z punktu widzenia polskiej deklaracji o woli zakończenia obecności polskich żołnierzy w ramach misji militarnej w roku 2014.

Rozmowy z prezydentem Nigerii

Poinformował, że spotka się również z prezydentem Nigerii. - Jest to początek budowanych świadomie kontaktów z krajami, które stanowią na kontynencie afrykańskim przyczółki rozwoju – wskazał Bronisław Komorowski.

Jego zdaniem, Polska powinna szukać swoich szans na ograniczenie skutków kryzysu ekonomicznego w UE i podtrzymanie własnego wzrostu gospodarczego m.in. w nowych biegunach rozwoju gospodarczego, takich jak Chiny, Indie, czy Nigeria.

Wystąpienie na forum ONZ

Także w środę Komorowski zabierze głos na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Mamy pozytywne doświadczenie przechodzenia od systemu totalitarnego do wolności, nie na drodze rewolucji, więc jest to doświadczenie ciekawe dla świata, dla tych krajów, które stoją w obliczu wyzwań rewolucyjnej miary, jak cała Afryka Północna - podkreślił, odnosząc się do tematu swojego wystąpienia.

- Chodzi o stworzenie klimatu, który by zachęcił wszystkie struktury polityczne świata do wspólnego działania na rzecz ograniczenia konfliktów i zlikwidowania zagrożeń w stosunku do ludności cywilnej - dodał. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.