Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 września 2010

"Chcemy być rzecznikiem postępu integracji Europy"

Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli   |   Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli

W środę, podczas pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej, prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Na wspólnej konferencji prezydent Komorowski powiedział, że tematem spotkania były strategiczne kierunki rozwoju i integracji Unii Europejskiej. Zapewnił, że w tej kwestii jest między nim a szefem KE pełna jedność i jak podkreślił, ta jedność jest także w ramach systemu władzy w Polsce. – Otwiera się okres historyczny, w którym Polska będzie mogła występować skutecznie jako rzecznik integracji europejskiej – powiedział prezydent Komorowski dodając, że Polska będzie chciała aspirować do roli jednego z liderów tego postępu.  - Do odgrywania roli istotnej w zakresie szukania tego, co można wprowadzić do mechanizmów funkcjonowania instytucji europejskich, by integracja była pełna i skuteczna - mówił.

Przypomniał, że Polska była i jest zainteresowana umocnieniem mechanizmów solidarności europejskiej. – Jesteśmy otwarci na uczestniczenie w decyzjach, które są wyrazem tej solidarności, a jednocześnie oczekujemy, że utrzymany zostanie w dalszym ciągu fundusz spójności tak ważny dla zapewnienia realnego wymiaru solidarności i wyrównywania szans krajów europejskich – mówił polski prezydent.

Zapewnił, że Polska jest skłonna angażować się w niektóre działania niemieszczące się w ramach naszych obowiązków. Dodał, że celem Polski jest dołączenie do strefy euro, bo – jak podkreśli – jest to właśnie jeden z elementów europejskiej solidarności.

- Polska liczy na to, że okazując solidarność także będzie mogła być beneficjentem zasady solidarności – stwierdził Bronisław Komorowski.

Prezydent powiedział także, że Polsce zależy na tym, by mieć jak najmocniejszy oręż także w relacjach z krajami spoza Unii Europejskiej. – Partnerstwo Wschodnie jest dla nas czymś niesłychanie ważnym – mówił przekonując, że jest to szansa na wykorzystanie na rzecz całej Unii Europejskiej naszego coraz silniejszego zakorzenienia w zachodnim systemie bezpieczeństwa, politycznym i gospodarczym.

Dziękując szefowi KE za wymianę poglądów prezydent wyraził nadzieję, że okazją do kolejnego spotkania będzie najbliższa wizyta Jose Manuela Barroso w Krynicy.
 

Poleć znajomemu