przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 1 października 2010

"Polska chce się dzielić swoim doświadczeniem z Ukrainą"

Prezydent RP podczas konferencji   |   Prezydent RP podczas konferencji "Yalta European Strategy" Prezydenci Polski i Ukrainy Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem Spotkanie z Javierem Solaną

Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w piątek na Ukrainie, że Polska chce wspierać europejskie aspiracje tego kraju. Zachęcał jednocześnie Kijów do przeprowadzania reform, które będą prowadzić do integracji z UE.

 

Bronisław Komorowski i ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz spotkali się w Jałcie podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację YES (Yalta European Strategy) jednego z najbogatszych Ukraińców Wiktora Pinczuka.

 

Prezydent Janukowycz w swoim wystąpieniu podczas porannej debaty jednoznacznie zadeklarował, że jego kraj chce integracji z UE. Podkreślał, że Ukraina rozumie, iż droga do Unii wiedzie też przez reformy wewnętrzne. Jak mówił, jego kraj stawia sobie za cel stworzenie aktywnego społeczeństwa i konkurencyjnej gospodarki i chce to osiągnąć do 2014 roku. Przekonywał, że powodzenie reform będzie realnym dowodem, iż Ukraina che wejść do UE.

 

Prezydent Komorowski mówił, że Jałta jest symbolem podziału świata, w wyniku którego Polacy znaleźli się po "złej stronie mocy". Przypominał, że w rezultacie porządku pojałtańskiego utraciliśmy wolność, którą udało nam się odzyskać dopiero w 1989 roku. Jak ocenił, możliwość rozmawiania o integracji europejskiej w Jałcie to dowód, że świat idzie w dobrą stronę.

 

Polski prezydent podkreślał, że wielkim wyzwaniem staje się odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby UE odzyskała siłę do poszerzania się o inne kraje. Zdaniem Bronisława Komorowskiego równolegle powinny zachodzić dwa procesy: usprawnianie i reformowanie UE oraz przygotowywanie krajów pretendujących do uzyskania członkostwa do integracji ze Wspólnotą.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego UE powinna inwestować w nowe technologie, wzmocnić zarządzanie gospodarcze, a także rozszerzyć strefę euro. Zaznaczył przy tym, że modernizując Unię trzeba też utrzymać w niej wolę do poszerzania "obszarów lepszego świata".

 

Bronisław Komorowski przypominał, że Polacy mają doświadczenie dotyczące przygotowywania kraju do członkostwa w UE. Jak mówił, trwało to kilkanaście lat, czasami było bolesne, ale się opłaciło i to nie tylko nam, ale również Unii. Zwracał uwagę, że wnieśliśmy do Wspólnoty potencjał kulturowy i duży rynek, a zyskaliśmy reguły, których spełnianie zapewnia nam wzrost gospodarczy nawet w warunkach kryzysu światowego.

 

1, 2, 3, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.