Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 listopada 2012

Prezydent z dwudniową wizytą w Belgii

  |   Powitanie na lotnisku w Brukseli Uroczystości przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z JKM Albertem II i JKM Paolą Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z JKM Albertem II i JKM Paolą Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z JKM Albertem II i JKM Paolą Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z JKM Albertem II i JKM Paolą Śniadanie wydane przez JKM Alberta II i JKM Paolę na cześć Prezydenta RP i Małżonki Śniadanie wydane przez JKM Alberta II i JKM Paolę na cześć Prezydenta RP i Małżonki Prezydent z wizytą w Belgii Prezydent z wizytą w Belgii Prezydent z wizytą w Belgii Prezydent z wizytą w Belgii - Biopark Charleroi Brussels South ULB Prezydent z wizytą w Belgii - Biopark Charleroi Brussels South ULB Prezydent z wizytą w Belgii - Biopark Charleroi Brussels South ULB Prezydent z wizytą w Belgii - Biopark Charleroi Brussels South ULB Prezydent z wizytą w Belgii - Biopark Charleroi Brussels South ULB Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rady Europejskiej Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rady Europejskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Brukseli Prezydent Bronisław Komorowski w Brukseli Prezydent Bronisław Komorowski w Brukseli Prezydent Bronisław Komorowski w Brukseli Prezydent Bronisław Komorowski w Brukseli Prezydent Bronisław Komorowski w Brukseli Prezydent Bronisław Komorowski w Brukseli

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę w Belgii. Pierwszym punktem były uroczystości przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie Para Prezydencka spotkała się z królem Albertem II i królową Paolą w Pałacu Królewskim Laeken w Brukseli. Bronisław i Anna Komorowscy wzięli udział w śniadaniu wydanym na ich cześć przez parę królewską, podczas którego obecni byli także belgijski następca tronu książę Filip wraz z małżonką księżną Matyldą.

 

Po południu Bronisław Komorowski w Charleroi wziął udział w uroczystości podpisania umowy między Łódzkim Regionalnym Parkiem Naukowo-Technologicznym a Biopark Charleroi Brussels South ULB.


W przemówieniu podkreślił znaczenie polityki spójności dla budowania pozytywnej przyszłości UE. - Dzięki funduszom spójności nasze miasta - Łódź i Charleroi - stworzyły centra, które mają szanse stać się nie tylko ośrodkami nowych idei, nowych produktów, ale ośrodkami nowej nadziei UE jako całości - powiedział. Zobacz także: Prezydent na otwarciu BioNanoParku


Zaznaczył, że 50 mld euro, które Polska otrzymała w ramach obecnego unijnego budżetu, "w połączeniu z ciężką polską pracą, kreatywności i odwagą" przełożyło się na konkretne sukcesy polskiej gospodarki. Jak mówił, dzięki tym środkom powstało w naszym kraju 250 tys. miejsc pracy.


Prezydent podkreślił, że te dane potwierdzają, iż polityka spójności jest wymierzona w przyszłość jak żadna inna część budżetu unijnego. - To jest de facto polityka inwestycji w przyszłość całego kontynentu - podkreślił prezydent.


Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że podpisane we wtorek porozumienie jest dobrą ilustracją tego, co możemy i chcemy uczynić w relacjach polsko-belgijskich, w tym w kontaktach z Walonią.


- Myślę, że tu w Charleroi możemy powiedzieć, że mamy te same problemy, ale korzystamy z tych samych źródeł nadziei i siły - powiedział prezydent.


Jak zaznaczył, źródła te to przede wszystkim UE i fundusze unijne, a także "nadzieja na solidarność, która się realizuje zarówno w przepływie środków finansowych, jak i możliwości korzystania z dorobku technologicznego".


Wyraził przekonanie, że kooperacja między Łodzią a Charleroi to dobry sposób na budowę w Europie zaufania, na deficyt którego obecnie cierpi UE.


Według prezydenta Komorowskiego "przyjazd do takich miejsc jak Łódź i Charleroi może być lekiem dla wszystkich, którzy czasami nie wierzą w ogóle albo nie wierzą w wystarczającym stopniu w skuteczność inwestycji finansowanych w ramach programów unijnych".


Premier Walonii i minister-prezydent wspólnoty francuskiej Belgii Rudy Demotte powiedział, że zawarte porozumienie pozwoli na to, by współpraca między Polską a Walonią - już obecnie bardzo dobra - mogła nadal rozwijać się mimo kryzysu gospodarczego. Prezydent zwiedził też miejscowe Centrum Mikroskopii i Obrazowania Molekularnego CMMI.

 

Udział w uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli: Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego; Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki; Marek Cieślak - Wiceprezydent Łodzi, Marcin Podgórski - Stały przedstawiciel Województwa Łódzkiego w Brukseli.

 

Porozumienie podpisano w efekcie długoletnich starań podejmowanych na rzecz pogłębiania współpracy Województwa Łódzkiego i Miasta Łodzi z partnerami walońskimi i flamandzkimi, w szczególności w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Przykładami działań podejmowanymi za pośrednictwem Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli w ciągu ostatniego roku są: wymiana doświadczeń przedstawicieli z regionu łódzkiego w pools of competences, parkach technologicznych w centrach rozwoju w Belgii, czy też prezentacja działalności łódzkiego Technoparku podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii i projektu Łódzkie nabiera prędkości w Domu Łódzkim w Brukseli.

 

Zobacz także: Prezydent: Dla Polski zasadnicza struktura budżetu UE Późnym popołudniem w Brukseli Bronisław Komorowski spotkał się przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.
 (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu