Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 października 2010

Prezydent rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem

Prezydent RP podczas konferencji   |   Prezydent RP podczas konferencji "Yalta European Strategy" Prezydenci Polski i Ukrainy Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem Spotkanie z Javierem Solaną

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że Polska liczy na maksymalne wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom ws. tranzytu gazu przez terytorium ukraińskie.

 

- Liczymy, strona polska liczy, na maksymalne wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom, bo taki jest wymiar praktyczny sprawdzenia tego, co ma się dziać w przyszłości w obszarze współpracy energetycznej, bo gaz jest, trzeba go jeszcze dotransportować do Polski poprzez terytorium ukraińskie - powiedział Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z Wiktorem Janukowyczem.
 

Ukraiński prezydent oświadczył, że pytanie w tej sprawie nie powinny być kierowane do jego kraju. - Ukraina zawiera umowy o tranzycie gazu i je wykonuje. Nie słyszałem o takiej sprawie, żeby Ukraina nie wykonywała jakichś zobowiązań wobec Polski - zaznaczył.

 

Poinformował, że zaproponował polskiemu prezydentowi uczestnictwo w projekcie modernizacji systemu przesyłu gazu. Zaznaczył, że Polska stałaby się wówczas udziałowcem tego systemu.

 

W październiku ub.r. PGNiG zawarło z E.ON Ruhrgas warunkową umowę na dostawy 300 mln metrów sześciennych gazu do końca 2011 roku. Warunkiem było uzyskanie przez E.ON Ruhrgas zgody na transport gazu do Polski przez terytorium Ukrainy, jednak spółka ta do tej pory nie zawarła umów transportowych z ukraińskimi operatorami. PGNiG szukał możliwości dodatkowych dostaw po tym, gdy na początku ub.r. surowiec przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

 

W poniedziałek ukazujący się w Kijowie dziennik "Kommiersant" podał, że ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu odmawia transportowania gazu do Polski; gazeta powołała się na źródła w ukraińskim ministerstwie ds. paliw i energetyki. We wtorek resort ten zapewnił, że Ukraina nie czyni żadnych przeszkód w transporcie gazu do Polski.

 

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Jałcie, gdzie brali udział w konferencji zorganizowanej przez fundację "Yalta European Strategy" (YES)

 

(PAP)

Poleć znajomemu