przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 14 listopada 2012

Prezydent o integracji Ukrainy z Zachodem

Ukraina dojrzewa do współpracy ze światem zachodnim - powiedział w środę w Belgii prezydent Bronisław Komorowski. Jak zaznaczył, na temat  Ukrainy rozmawiał zarówno z szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem, jak i z premierem Elio Di Rupo.

 

- My w Polsce w sposób szczególny myślimy o Ukrainie jako o wielkim kraju, wielkim narodzie, który dojrzewa do współpracy ze światem zachodnim - powiedział prezydent. Dodał, że aby ten proces zbliżania zakończył się sukcesem, konieczne jest działanie dwutorowe.

 

Z jednej strony - tłumaczył - chodzi o aktywność na rzecz ratyfikowania w poszczególnych krajach członkowskich Unii umów stowarzyszeniowych Ukraina-UE.

 

Z drugiej konieczny jest równoległy proces realizacji uzgodnionej mapy drogowej związanej z dokonywanymi na Ukrainie koniecznymi zmianami reformującymi ukraiński system wymiaru sprawiedliwości. - Sugeruję wspólne myślenie nad tym, czy jest możliwe uruchomienie tych dwóch równoległych procesów - powiedział Bronisław Komorowski dziennikarzom po wystąpieniu w Kolegium Europejskim.

 

Jak dodał, będzie promował takie myślenie zarówno w UE, jak i na Ukrainie. - To jest moja sugestia, która, jak sądzę, będzie przedmiotem troski i refleksji i w UE, i na Ukrainie - dodał.
Zobacz także: "Weto byłoby bardzo kosztowne dla wszystkich" "Ważna jest wielkość budżetu UE, ale najważniejsza jest struktura cięć" Prezydent z dwudniową wizytą w Belgii Spotkanie w Domu Polski Wschodniej w Brukseli
Zdaniem prezydenta Komorowskiego, by ten scenariusz mógł się zrealizować, musimy pracować na rzecz zbudowania akceptacji dla takiego projektu w UE, ale musimy także liczyć na porozumienie sił rządowych z opozycją na Ukrainie. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.