Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 19 listopada 2012

Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec z nadzieją na porozumienie ws. budżetu

  |   Wspólna konferencja prezydentów Polski, Włoch i Niemiec Wspólna konferencja prezydentów Polski, Włoch i Niemiec Wspólna konferencja prezydentów Polski, Włoch i Niemiec Wspólna konferencja prezydentów Polski, Włoch i Niemiec Wspólna konferencja prezydentów Polski, Włoch i Niemiec Wspólna konferencja prezydentów Polski, Włoch i Niemiec Wspólna konferencja prezydentów Polski, Włoch i Niemiec

Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec wyrazili w poniedziałek w Neapolu nadzieję, że przywódcy europejscy na najbliższym szczycie UE w Brukseli w czwartek-piątek osiągną porozumienie w sprawie nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

We wspólnym apelu Bronisław Komorowski, Giorgio Napolitano i Joachim Gauck podkreślili, że inwestycje w zrównoważony rozwój są najlepszym sposobem na podtrzymanie dobrobytu i stabilności w Europie.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów w Neapolu Bronisław Komorowski zapewnił, że Polska jest zainteresowana powodzeniem szczytu UE pod koniec tego tygodnia. - Szybsze wyznaczenie ram finansowych oznacza szybsze uruchomienie środków, które są w Polsce jednym z istotnych źródeł rozwoju gospodarczego i podtrzymania trwającego niezmiennie od ponad 20 lat wzrostu gospodarczego w naszym kraju - mówił prezydent Polski.

Jak podkreślił Polska będzie robić wszystko, by przyczynić się do sukcesu na szczycie. Choć - jak przyznał - przyjmujemy do wiadomości, że mogą być planowane także kolejne szczyty.

- Istnieje daleko idące zrozumienie dla polskich aspiracji i potrzeby umacniania naszego kraju jako szansy UE na podtrzymanie pewnego poziomu optymizmu - politycznego i gospodarczego - i podtrzymanie wzrostu całej gospodarki UE - powiedział polski prezydent.

Giorgio Napolitano zwrócił uwagę, że w ostatnich dwóch latach, na skutek kryzysu finansowego, UE skoncentrowała się na samej sobie. - Musimy podjąć na nowo refleksję nad umiejętnością i możliwością nowego otwarcia się UE - zaznaczył. Wymienił w tym kontekście aspirujące do członkostwa kraje bałkańskie i Ukrainę.

Odnosząc się do najbliższego szczytu UE, prezydent Włoch wyraził nadzieję na zakończenie negocjacji budżetowych. - Dyskusja jest bardzo trudna, ale zgadzamy się, że nie brak środków na wprowadzanie w życie polityki spójności, która przyczynia się do większego rozwoju w skali europejskiej - powiedział Giorgio Napolitano.

Joachim Gauck podkreślił natomiast, że jego kraj zrozumiał, iż Polska jest motorem idei europejskich - ze względów politycznych, jak i ze względów ekonomicznych. - Z podziwem przyglądamy się zdolności do reform tego kraju - dodał niemiecki prezydent.

Zaznaczył, że podczas negocjacji europejskich Polska przedstawia własne argumenty i mimo kryzysu chce się stać częścią strefy euro. - To napawa nas nadzieją, która znika w starej Europie. Na wschodzie Europy istnieje strefa nadziei – zauważył prezydent Gauck - Polska i determinacja Polski jest nam potrzebna.

Bronisław Komorowski zadeklarował też, że Polska jest zwolennikiem zbudowania efektywnej, wspólnej polityki zagranicznej UE. W jego opinii, to jest także warunek innych działań, przyspieszających integrację kontynentu.
Zobacz także: Prezydent z wizytą w Neapolu Spotkanie prezydentów ze studentami
- Trzeba więcej Europy, więcej jedności, więcej integracji - deklarował prezydent Włoch. (PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu