Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 listopada 2012

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Herlinga-Grudzińskiego

  |   Odsłonięcie tablicy na domu Herlinga-Grudzińskiego Spotkanie w salonie G. Herlinga-Grudzińskiego w Villa Ruffo Spotkanie w salonie G. Herlinga-Grudzińskiego w Villa Ruffo Para Prezydencka ogląda rękopisy G. Herlinga-Grudzińskiego Przejazd kolumny prezydenckiej ulicami Neapolu Przejazd kolumny prezydenckiej ulicami Neapolu Wizyta w siedzibie Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych Wizyta w siedzibie Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych Wizyta w siedzibie Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych

Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z prezydentami Włoch i Niemiec, odsłonił we wtorek w Neapolu tablicę poświęconą pisarzowi Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Bronisław Komorowski podkreślił, że te trzy kraje łączy doświadczenie "przezwyciężenia totalitaryzmu".

Tablica znajduje się na fasadzie Villa Ruffo, domu, w którym Herling-Grudziński mieszkał i pracował w latach 1955-2000. Wcześniej dom ten związany był z włoskim filozofem Benedetto Croce. Córka Croce, Lidia, była żoną polskiego pisarza.

- Coś się dopełnia po tylu latach życia ojca w tym domu, w Neapolu - powiedziała dziennikarzom córka Herlinga-Grudzińskiego, Marta Herling. Jak podkreśliła, jej ojciec był pisarzem polskim żyjącym w Neapolu. - Sądzę, że przewodniki turystyczne w Polsce dotyczące Włoch muszą być uzupełnione o Villa Ruffo w Neapolu. Ojciec bardzo lubił to miasto, mówił, że jest trudne, ale wspaniałe. To miasto może teraz stać się małą Polską - dodała Herling.

Bronisław Komorowski podkreślił z kolei, że chce oddać hołd postaci niezwykłej - żołnierzowi, tułaczowi, pisarzowi, emigrantowi. Jak mówił prezydent, Herling-Grudziński był człowiekiem nieugięcie trwającym przy polskich marzeniach o wolności. - Te marzenia mają to do siebie, że nigdy w pełni się nie realizują, ale bez tych marzeń nie ma nawet ograniczonych efektów - powiedział Bronisław Komorowski.

- Dzisiaj, kiedy cieszymy się wolną Polską, kiedy cieszymy się normalnością, cieszymy się przezwyciężeniem tego strasznego czasu totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiego, możemy z wdzięcznością myśleć o takich ludziach jak Herling-Grudziński, możemy z ufnością myśleć o tym, że opisany ten inny, zły świat, został za nami, ale zostały także doświadczenia, które każą myśleć z troską o przyszłości - mówił prezydent Komorowski o autorze "Innego świata" - książki o okrucieństwie sowieckich łagrów.

Wyraził wdzięczność, że w uroczystości wzięli udział prezydenci Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachim Gauck, trzej prezydenci krajów, które w różny sposób i na różnych zasadach, ale mają za sobą doświadczenia przezwyciężonego totalitaryzmu. - To także jest sygnał o niezwykłości twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - zaznaczył Bronisław Komorowski.
 
Jego zdaniem do rangi symbolu urasta to, że Villa Ruffo przypomina o oporze przeciwko totalitaryzmowi, przeciwko złemu światu, ponieważ ten dom związany jest też z Benedetto Croce, filozofem, który opierał się włoskiemu faszyzmowi.
Zobacz także: Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec z nadzieją na porozumienie ws. budżetu Prezydent z wizytą w Neapolu Spotkanie prezydentów ze studentami
Prezydent Włoch zauważył, że Herling-Grudziński nawet jeśli opuścił swój kraj, był związany z ziemią, narodem i kulturą polską. - Ale był także związany z Włochami, szczególnie z językiem, który jak podkreślał, coraz bardziej go fascynował - dodał Giorgio Napolitano.

 

Tablica na Villa Ruffo to kolejna tablica poświęcona pisarzowi we Włoszech. W 2011 r. odsłonięto w Aoście tablicę związaną z opowiadaniem „Wieża”, w którym Herling-Grudziński nawiązał do dzieła F.X. de Maistre’a „Trędowaty z Aosty”.

 

Ostatnim punktem wizyty Bronisława Komorowskiego we Włoszech była inauguracja roku akademickiego i konferencja poświęconej twórczości Benedetto Croce. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu