przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 listopada 2012

"Solidarność naszą bronią w walce o budżet UE"

  |   Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie - Powitanie Par Prezydenckich Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie - Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Andrisem Berzinsem Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie - Konferencja prasowa Prezydentów RP i RŁ Ceremonia złożenia kwiatów przez Prezydenta RP i Prezydenta RŁ pod Pomnikiem Wolności Ceremonia złożenia kwiatów przez Prezydenta RP i Prezydenta RŁ pod Pomnikiem Wolności Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie - Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącą Saeimy Wizyta na Łotwie - Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącą Saeimy Wizyta na Łotwie - Prezydent RP na Uniwersytecie Łotewskim Wizyta na Łotwie - Prezydent RP na Uniwersytecie Łotewskim Wizyta na Łotwie - Zwiedzanie dawnego karceru studenckiego Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie - Wizyta Prezydenta RP w Muzeum Okupacji Łotwy 1940-1991 Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Prezydent RP na zamknięciu polsko-łotewskiego forum ekonomicznego Wizyta na Łotwie Wizyta na Łotwie Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RŁ z Małżonką na cześć Prezydenta RP z Małżonką Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RŁ z Małżonką na cześć Prezydenta RP z Małżonką Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RŁ z Małżonką na cześć Prezydenta RP z Małżonką

- Naszą bronią w walce o kształt nowego unijnego budżetu jest solidarność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa z oficjalną wizytą na Łotwie.  Przed południem polski prezydent spotkał się z prezydentem Andrisem Berzinsem. Na wspólnej konferencji prasowej powiedział, że podziękował prezydentowi Łotwy za "absolutnie wspólny front" w trudnej batalii o kształt nowej unijnej perspektywy budżetowej.

 

Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję, że w ramach grupy przyjaciół spójności Polska i Łotwa walczą razem. Jak mówił, dla naszych państw unijny fundusz spójności stanowi nie tylko źródło pieniędzy na projekty integrujące Europę, ale także źródło finansowania inwestycji koniecznych dla podtrzymania wzrostu gospodarczego.

Według prezydenta Polsce, Łotwie i wszystkim krajom zabiegającym o jak najwyższy poziom funduszu spójności służy bilateralna współpraca państw członkowskich. Zobacz także: Prezydenci Polski i Łotwy o wzajemnej współpracy

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że każde z państw UE ma trochę inne potrzeby, jeśli chodzi o kształt nowego budżetu. - My walczymy o swoje. Naszą bronią jest solidarność w tej walce zarówno na gruncie polityki polskiej jak i relacji z innymi krajami, także z Łotwą - powiedział.

 

Prezydenci wspólnie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Później Bronisław Komorowski spotkał się z przewodniczącą Saeimy (Sejmu) Solvitą Aboltiną.

 

Po południu odwiedził Uniwersytet Łotewski, gdzie m.in. zwiedził odrestaurowany w ostatnim czasie zabytkowy XIX-wieczny karcer dla studentów.


Karcer mieści się w dawnym gmachu Politechniki Ryskiej, będącym dziś siedzibą uniwersytetu; jest szczególnego rodzaju zabytkiem związanym z istniejącą w latach 1862-1918 uczelnią. Karcer był używany do 1903 r.


W przemówieniu do społeczności uczelnianej prezydent zaznaczył, że kształtowanie współczesnych elit to nie tylko rozwijanie wiedzy i zainteresowań, ale też "umiejętności dobrej zabawy i pewnej niepokorności".


Prezydent życzył studentom i kadrze naukowej Uniwersytetu Łotewskiego, by "zachowała niepokornego ducha wolności nawet za cenę kozy".


Jak zaznaczył, karcer to świadectwo niezwykłej historii ryskiej uczelni, gdzie "nauka i praca przeplatały się z zabawą, ale też z przygotowywaniem się do wzięcia na siebie najpiękniejszych, ale i najcięższych obowiązków wobec ojczyzny".


Zanim prezydent obejrzał zabytkowy karcer mówił, że bardzo liczy na to, że na jego ścianach znajdzie także napisy wykonane ręką jego przodków. - A studiowało ich tu sporo (...), począwszy od XIX w. do I wojny światowej i mam nadzieję, że któryś z nich zasłużył na nieśmiertelność poprzez zapis w uniwersyteckim więzieniu - powiedział. Jak dodał - żartując - byłoby to "absolutnie zgodne nie tylko z tradycją, ale też ze współczesnością", bo on sam będąc więziony w PRL także pisał rozmaite rzeczy na ścianach cel.


Na ścianach karceru zachowały się liczne napisy i rysunki wykonane w dużej części przez polskich studentów. Uszkodzony z powodu zalania zabytek został odrestaurowany z inicjatywy studenckiej korporacji Welecja i Towarzystwa Tradycji Akademickiej.
Prace, prowadzone w latach 2007-2011 przez polskich konserwatorów, sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ono również wydawcą książki "Polentechnikum" o Politechnice Ryskiej i jej polskich studentach.

 

W piątek po południu obaj prezydenci też wzięli też udział w zamknięciu polsko-łotewskiego forum ekonomicznego.  Wcześniej prezydent Komorowski odwiedził Muzeum Okupacji Łotwy 1940-1991 oraz złożył kwiaty na grobach ofiar wydarzeń na barykadach, które rozegrały się w styczniu 1991 r. Zobacz także: Prezydent w Rydze o systemie przesyłu gazu

 

Pierwszy dzień wizyty zakończył się obiadem oficjalnym wydawanym przez Prezydenta Republiki Łotewskiej z Małżonką na cześć Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Małżonki.
 

W sobotę w polskiej ambasadzie w Rydze Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii. Bronisław Komorowski wraz z Małżonką składa wizytę na Łotwie na zaproszenie prezydenta Berzinsa. (inf. własna, PAP) 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.