przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 listopada 2012

Prezydenci Polski i Łotwy o wzajemnej współpracy

Prezydenci Polski i Łotwy w Rydze

Prezydenci Polski i Łotwy w Rydze

Współpraca w sektorze energetyki i transportu, współdziałanie w ramach NATO, a także kwestie europejskie były tematami piątkowych rozmów prezydentów Polski i Łotwy w Rydze. Obaj pozytywnie ocenili m.in. rozwój współpracy gospodarczej i wymiany handlowej.

 

Bronisław Komorowski rozpoczął w piątek dwudniową oficjalną wizytę na Łotwie. Przed południem spotkał się z łotewskim prezydentem Andrisem Berzinsem. Obaj przewodniczyli następnie rozmowom plenarnym delegacji polskiej i łotewskiej.

 

Na wspólnej konferencji prasowej poinformowali, że ich rozmowy dotyczyły m.in. współpracy w sektorze energetycznym, w tym w zakresie transportu gazu, a także kwestii bezpieczeństwa. Zobacz także: "Solidarność naszą bronią w walce o budżet UE"

 

Poruszono też kwestie unijnych negocjacji budżetowych oraz polityki wschodniej UE, w tym Partnerstwa Wschodniego. Bronisław Komorowski podziękował prezydentowi Łotwy za "absolutnie wspólny front" w trudnej batalii o kształt nowej unijnej perspektywy budżetowej. Wyraził nadzieję, że "to wspólne stanowisko reprezentowane przez premierów da efekt w postaci jak najkorzystniejszych przyszłych ram finansowych UE".

 

Polski prezydent chwalił też gospodarzy za reformy gospodarcze. Według Bronisława Komorowskiego Łotwa "potrafiła na czas podjąć bardzo trudne decyzje reformujące system finansów publicznych", co sprawia, że jest dobrym przykładem dla państw UE, które przeżywają trudności gospodarcze.

 

- Jest także ważnym sygnałem dla polityków unijnych, że podejmując trudne czasami, nawet bardzo bolesne decyzje można przekonać własne społeczeństwo i wygrać wybory - powiedział.

 

Prezydent Komorowski dziękował też prezydentowi Łotwy za jego stanowisko w sprawie Ukrainy i całego programu Partnerstwa Wschodniego. Jak zaznaczył, w tej kwestii Polska i Łotwa są w pełni zgodne co do potrzeby poszerzania obszaru wartości świata zachodniego także na wschód.

 

Prezydent podziękował za dobrą współpracę w ramach polityki bezpieczeństwa i obrony realizowaną w ramach NATO, w tym programu The Baltic Air Policing. Kraje bałtyckie nie posiadają samolotów bojowych, dlatego obronę przestrzeni powietrznej przejęły siły sojusznicze, w tym polskie.

 

- Bardzo chcielibyśmy kontynuować współpracę w tym obszarze - zaznaczył. Bronisław Komorowski podkreślił, że Polacy "z największą wdzięcznością myślą o Łotyszach, którzy w pełni respektują prawa polskiej mniejszości na Łotwie". Dodał, że dzięki temu nasi rodacy mogą stać się pełnoprawną częścią łotewskiego społeczeństwa obywatelskiego.

 

Polski prezydent wyraził zadowolenie ze wzrostu poziomu wymiany handlowej między naszymi krajami. - Szukamy kolejnych obszarów, które sprzyjałyby wiązaniu gospodarki łotewskiej z polską. Temu mogą służyć ambitne projekty infrastrukturalne - powiedział.

 

Również Andris Berzins podkreślił, że nasze relacje gospodarcze poprawiają się. Jak zauważył, w tym roku wzajemna wymiana handlowa wzrosła o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2011.

 

Prezydent Łotwy zaakcentował, że jego kraj szczególną wagę przywiązuje do współpracy z Polską w obszarze energetyki, transportu i obronności. Wyeksponował też znaczenie współpracy pomiędzy regionami naszych krajów. Zwrócił uwagę, że obecnie realizowanych jest ok. 30 projektów tego rodzaju.

 

Berzins podziękował prezydentowi Komorowskiemu za deklarację wsparcia łotewskich aspiracji do członkostwa w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W obecności prezydentów podpisano protokół wykonawczy do umowy o polsko-łotewskiej współpracy kulturalnej i edukacyjnej na lata 2013-2016.

 

Po spotkaniu z prezydentem Berzinsem Bronisław Komorowski rozmawiał z przewodniczącą łotewskiego parlamentu Solvitą Aboltiną. Prezydent złożył też kwiaty pod Pomnikiem Wolności.

 

Spotkanie obu prezydentów odbyło się w Domu Bractwa Czarnogłowych, gdzie w 1921 r. podpisano Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką i ustanawiający wschodnie granice Polski.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.