przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 listopada 2012

Prezydent w Rydze o systemie przesyłu gazu

Prezydent Bronisław Komorowski na Łotwie

Prezydent Bronisław Komorowski na Łotwie

Pieniądze z UE są ważne, jednak nic nie zastąpi własnej pracowitości - mówił w piątek w Rydze prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-łotewskiego forum gospodarczego. Namawiał, by nasze kraje podjęły współpracę dotyczącą budowy systemu przesyłu gazu.

 

W swoim przemówieniu na forum prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że Polska jest w awangardzie, jeśli chodzi o skuteczne radzenie sobie z kryzysem gospodarczym.

 

- Mówimy z dumą o tym, że w okresie głębokiego kryzysu gospodarczego w strefie euro Polska utrzymała wzrost gospodarczy, a przez pewien czas była jedynym krajem, który notował taki wzrost - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jednocześnie zaznaczył, że Polska z szacunkiem odnosi się do odwagi, z jaką Łotwa podjęła reformy gospodarcze. Chwalił Łotyszy, że w sytuacji głębokiego załamania gospodarczego, potrafili zdecydować się na wyrzeczenia, by "zbudować nową szansę" dla swego kraju.

 

Według Bronisława Komorowskiego członkostwo w UE to "szansa i na pieniądze i na mądre rady prawne i ustrojowe", jednak - podkreślił prezydent - nic nie zastąpi własnej "dzielności i własnej pracy".

 

Prezydent przekonywał, że państwa takie, jak Polska i Łotwa muszą pracować ciężej i efektywniej niż bogate kraje UE, bo mają do nadrobienia ogromne zaległości. - Ale od tej polskiej i łotewskiej pracowitości oraz od pieniędzy z UE zależy nasza przyszłość - dodał.

 

Polski prezydent poinformował, że rozmawiał z prezydentem Łotwy o kwestii współpracy w zakresie transportu gazu z gazoportu w Świnoujściu do krajów bałtyckich.

 

- Uważam, że warto, abyśmy podjęli jako być może najważniejszy - i w sumie chyba nie najtrudniejszy do realizacji poza aspektami czystko politycznymi - projekt związany z budową systemu przesyłowego gazu - powiedział.

 

Zaznaczył, że Polska wiele zainwestowała w ten projekt i niedługo będzie dysponowała gazoportem zdolnym obsłużyć nie tylko potrzeby polskie, ale znacznej części naszego regionu.

 

Gazoport ma ruszyć w 2014 r. W pierwszym etapie eksploatacji pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego rocznie.

Prezydent zaznaczył, że aby ten projekt się udał, potrzeba "mądrości i konsekwencji" władz Polski i Łotwy. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.