Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 października 2010

Trzydniowa wizyta w Rzymie i Watykanie

Para prezydencka przed wylotem do Rzymu
Para prezydencka przed wylotem do Rzymu
Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego przed wylotem do Rzymu
Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego przed wylotem do Rzymu

Na konferencji prasowej przed wylotem do Włoch, prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w planie trzydniowej wizyty jest m.in. spotkanie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, audiencja u papieża Benedykta XVI, wizyta przy grobie Jana Pawła II oraz na Monte Cassino.

W piątek prezydent Bronisław Komorowski rozpoczyna trzydniową wizytę w Rzymie i Watykanie. Na konferencji prasowej przed wylotem ujawnił, jak będzie wyglądał jej przebieg.

W piątek około godziny 16.30 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Jak mówił, tematem rozmowy będą między innymi Unia Europejska i NATO.

Wieczorem w polskiej ambasadzie w Rzymie Para Prezydencka weźmie udział w uroczystości, podczas której Prezydent RP wręczy 17 Włochom pomagającym „Solidarności” w latach 80. Medale Wdzięczności – odznaczenia ustanowione przez Europejskie Centrum Solidarności w 30. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

- To już kolejne wydarzenie tego rodzaju. Pragnę przypomnieć, że miałem przyjemność wręczania odznaczeń zarówno w Brukseli, jak i w Berlinie. Chciałbym bardzo, aby tradycją było, że przy okazji tak ważnych wizyt pamiętamy o tych, którym jesteśmy winni wdzięczność jako społeczeństwo, jako państwo – mówił prezydent na Okęciu.

Sobota to rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, więc o godzinie 8.45 prezydent z małżonką wezmą udział w mszy św. przy grobie Jana Pawła II z udziałem polskich pielgrzymów koncelebrowanej przez Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.

Ok. 11. polska Para Prezydencka zostanie przyjęta przez papieża Benedykta XVI, a później zaplanowano rozmowę prezydenta z Sekretarzem Stanu kardynałem Bertone. Popołudniu Prezydent RP z Małżonką odwiedzą Monte Cassino, gdzie złożą wieniec na Krzyżu Virtuti Militari, zapalą znicz na grobie gen. broni W. Andersa oraz zwiedzą opactwo benedyktynów.

- Chciałbym zaznaczyć, że oprócz nowych wyzwań i problemów pozostaje stary szlak do miejsc związanych z tradycją polską i z tradycją relacji polsko-włoskich z czasów najtrudniejszych, z czasów drugiej wojny światowej – mówił prezydent.

W niedzielę, w ostatnim dniu wizyty, Bronisław i Anna Komorowscy wezmą udział w uroczystości kanonizacyjnej bł. Stanisława Kazimierczyka oraz w obiedzie wydanym przez Zakon Kanoników Laterańskich. Około 19.30 wrócą do Warszawy.
 

Poleć znajomemu