przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 24 listopada 2012

"Łotewska Polonia to szansa na lepsze relacje polsko-łotewskie"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z byłym prezydentem Łotwy Valdisem Zatlersem Spotkanie Prezydenta RP na Łotwie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii

Łotewska Polonia jest przez Łotyszy odbierana jako szansa na budowę coraz lepszych relacji z Polską - powiedział w sobotę w Rydze prezydent Bronisław Komorowski. Chwalił wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami.

W sobotę w polskiej ambasadzie w Rydze Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami Rady Konsultacyjnej ds. Polonii. Po spotkaniu, w rozmowie z polskimi dziennikarzami, prezydent mówił o bardzo dobrym stosunku władz i społeczeństwa do Polaków mieszkających na Łotwie.

- Wszyscy patrzą na miejscowych Polaków jak na szansę współpracy polsko-łotewskiej w różnych obszarach, także w obszarze biznesu - powiedział.

Jak zauważył, obecnie rośnie wymiana handlowa między naszymi krajami; co roku nawet o 30 proc. - Sprawy idą w dobrą stronę; w dobrą stronę idzie także opinia o Polsce i siłą rzeczy także o Polakach na Łotwie - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że Polacy na Łotwie od bardzo dawna zajmują ważne miejsce w tamtejszym społeczeństwie. - To jest w jakiejś mierze efekt mądrej i ciekawej historii relacji polsko-łotewskich. To jest także efekt wspólnego doświadczenia i wspólnego odzyskania wolności, budowania, członkostwa w UE i NATO - dodał.

Jak zauważył, tutejsi Polacy bardzo dobrze funkcjonują w obszarze obywatelskim, pracując na rzecz państwa łotewskiego i pamiętając o swojej polskiej kulturze i języku.

Związek Polaków na Łotwie skupia członków mniejszości polskiej z całej Łotwy. W strukturze organizacji działa 15 oddziałów terenowych. Zgodnie z danymi z 2008 roku na Łotwie mieszka ok. 53 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia. Stanowią oni czwartą mniejszość narodową. W ramach łotewskiego systemu publicznych szkół mniejszościowych działa pięć polskich szkół i jedno przedszkole. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.