przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 2 grudnia 2012

"Współczesna Polska jest źródłem dumy”

  |   Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii Prezydent z wizytą w Mołdawii

Na spotkaniu z mołdawską Polonią prezydent Bronisław Komorowski wyraził w niedzielę przekonanie, że Polska może być dobrym przykładem udanego dążenia do integracji ze światem zachodnim, co jest – jak przypomniał – również celem Mołdawii.

 

Bronisław Komorowski rozpoczął w niedzielę wieczorem wizytę w Mołdawii od spotkania z tamtejszą Polonią.

 

- Polsce udało się przełamać dramat przeszłości – powiedział prezydent na spotkaniu w Kiszyniowie.  - W porę uchwyciliśmy swoje narodowe szanse na ścisłe integrowanie się z dobrym, ciekawym, bogatym, logicznie zorganizowanym światem zachodnim – wskazał.

 

Podkreślił, że Polska konsekwentnie wspomaga Mołdawię w jej dążeniu do znalezienia się w tych samych ramach politycznych, prawnych, gospodarczych. Polacy są naturalnymi ambasadorami starań Mołdawii do znalezienia się tego kraju w orbicie świata zachodniego – mówił Bronisław  Komorowski. Zobacz także: "Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię"

 

Prezydent podkreślił, jak wielu mołdawskich Polaków przyjechało na spotkanie, które organizatorzy nazwali „polskim wieczorem w sercu Kiszyniowa”.  - Ta liczba Polaków i osób polskiego pochodzenia świadczy, że Polacy tutejsi przetrwali w pełnym uczestnictwie w kulturze, języku, w wierze przodków i czują tę szczególną łączność z ojczyzną – ocenił.

 

Bronisław Komorowski podziękował działaczom polskim w Mołdawii, którzy chronili łączność z kulturą polską w trudnych czasach - wtedy, „kiedy brakowało instytucji, które mogłyby pomagać w przetrwaniu poczucia polskości. Ocenił, że dziś Mołdawia jest jednym z krajów, w których jest miło i łatwo przyznać się, że ma się korzenie polskie. W Mołdawii – podkreślił - można się dobrze przyznawać do współczesnej Polski (...), widać, że współczesna Polska przyciąga i jest źródłem dumy.

 

Bronisław Komorowski prosił Polaków mieszkających w Mołdawii, aby kontynuowali dzieło trwania przy polskości,  aby polskość zawsze w Mołdawii oznaczała źródło dumy, satysfakcji, także źródło nadziei.

 

Zobacz także: Spotkanie prezydenta z premierem Mołdawii W  poniedziałek rano odbyło się oficjalne powitanie polskiego prezydenta w Kiszyniowie. Po ceremonii powitania w Rezydencji Państwowej rozpoczęły się rozmowy plenarne delegacji polskiej i mołdawskiej pod przewodnictwem obu prezydentów. Po rozmowach nastąpiło podpisanie dokumentów oraz spotkanie prezydentów z mediami.  Później Bronisław Komorowski spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Mołdawii i szefami frakcji parlamentarnych.

(inf. własna, PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.