Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 3 grudnia 2012

"Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię"

Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii   |   Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Mołdawii

Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię w jej zbliżaniu się z Zachodem, będzie też zachęcać instytucje UE, by jak najszybciej wprowadzić ruch bezwizowy z tym krajem - zapewnił w poniedziałek w Kiszyniowie prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Polska będzie konsekwentnie wspierała Mołdawię na jej drodze ku integrowaniu się ze światem zachodnim, mając nadzieję, że dobry przykład Mołdawii będzie istotnie oddziaływał na wyobraźnię całego regionu - powiedział polski prezydent na konferencji prasowej z prezydentem Mołdawii Nicolae Timoftim. Zobacz także: "Współczesna Polska jest źródłem dumy”

 

Bronisław Komorowski wskazał, że negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej Mołdawii z UE są obecnie zaawansowane. Wyraził nadzieję, że podpisanie tego porozumienia, obejmującego również umowę o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), będzie możliwe przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jest on planowany na listopad 2013 roku.

 

- Polska liczy też na jak najszybsze uruchomienie ruchu bezwizowego Mołdawii z UE - dodał Bronisław Komorowski. - Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię, ale także zachęcali instytucje UE, aby przyjąć taki punkt widzenia, że dążymy do tego, aby jak najszybciej, bez niepotrzebnej zwłoki, ruch bezwizowy między UE a Mołdawią stał się faktem - zapowiedział.

 

Prezydent Timofti podkreślił, że Bronisław Komorowski jest pierwszym szefem państwa, który składa oficjalną wizytę w Mołdawii od czasu objęcia przez niego samego urzędu (w marcu br.). Jak zauważył, nastąpiła ona tuż po wizycie w Kiszyniowie szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

 

Nicolae Timofti nazwał Polskę "krajem sukcesu w warunkach kryzysu ekonomicznego, który ma ważny głos w Unii Europejskiej". Zapowiedział intensyfikację dialogu politycznego z Polską, "który służy szczególnie naszemu narodowemu projektowi - integracji europejskiej". - Liczymy nadal na wsparcie Polski w perspektywie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie  - podkreślił.

 

Oficjalnej wizycie prezydenta Komorowskiego towarzyszy forum biznesu, w którym biorą udział przedstawiciele polskich firm. Timofti zaznaczył, że Polska jest największym importerem mołdawskich win wśród krajów europejskich.

 

Prezydent Komorowski wskazał, że "w dobrej kondycji" jest największa polska inwestycja kapitałowa w Mołdawii - Polski Cukier. Przypomniał, że na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie szukają kapitału firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, np. z Ukrainy. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by były to także firmy mołdawskie - dodał polski prezydent.

 

- Kiedy Mołdawia zakończy negocjacje dotyczące utworzenia strefy wolnego handlu, mamy nadzieję, że będzie jeszcze bardziej otwarta na biznes europejski i polski - zapowiedział prezydent Timofti.

 

W obecności obu prezydentów podpisano w poniedziałek protokół wykonawczy do umowy o współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i nauki oraz protokół końcowy z 3. posiedzenia międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

 

Prezydenci Polski i Mołdawii otworzą też Seminarium Samorządności Lokalnej: " Doświadczenia demokracji lokalnej w procesie transformacji", a następnie wezmą udział w Forum Biznesu.

 

Zobacz także: Spotkanie prezydenta z premierem Mołdawii Wczesnym popołudniem polski prezydent spotka się z premierem Vladimirem Filatem, który miesiąc temu gościł w Warszawie.

 

Bronisław Komorowski złoży też wieniec pod pomnikiem Stefana Wielkiego; zwiedzi też Bibliotekę Polską im. Adama Mickiewicza. W trakcie wizyty prezydenci Komorowski i Timofti złożą też kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Lecha Kaczyńskiego w Kiszyniowie.

 

Ostatnim zaplanowanym punktem wizyty jest spotkanie obu prezydentów z intelektualistami, pracownikami naukowymi i studentami oraz nadanie tytułu doktora honoris causa Bronisławowi Komorowskiemu przez Mołdawską Akademię Nauk. Przy tej okazji polski prezydent wygłosi przemówienie. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu