przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 lutego 2013

Prezydenci popierają ideę polsko-słowackiej olimpiady

  |   Prezydenci Polski i Słowacji na nartach w słowackich Oravicach Prezydenci Polski i Słowacji na nartach w słowackich Oravicach Prezydenci Polski i Słowacji na nartach w słowackich Oravicach Prezydenci Polski i Słowacji na nartach w słowackich Oravicach Prezydenci Polski i Słowacji na nartach w słowackich Oravicach Prezydenci Polski i Słowacji na nartach w słowackich Oravicach

Możliwość zorganizowania polsko-słowackiej zimowej olimpiady w 2022 r. to jeden z tematów, jakie poruszyli podczas piątkowego spotkania w słowackich Oravicach prezydenci obu krajów. Zadeklarowali, że będą wspierali tę inicjatywę.

 

W sobotę w Witowie prezydenci Polski i Słowacji Bronisław Komorowski oraz Ivan Gašparovič otworzą  V Masowy Rekreacyjny Bieg "Szlak Bez Granic". W piątek obaj prezydenci spotkali się w słowackich Oravicach. W rozmowach uczestniczyli też ministrowie w KPRP Sławomir Rybicki i Jaromir Sokołowski.  

 

Wcześniej obaj prezydenci jeździli w Oravicach na nartach.  - Jeździło się znakomicie - podkreślał Bronisław Komorowski na wspólnej ze słowackim prezydentem konferencji prasowej.

  

Polski prezydent podkreślił, że trudno sobie wyobrazić zorganizowanie olimpiady zimowej w tym rejonie Europy, bez udziału Słowacji, ponieważ ten kraj ma szczególne warunki do przeprowadzenia konkurencji narciarstwa alpejskiego.

 

- Jeśli w ogóle myśleć o zorganizowaniu zimowej olimpiady, z góry trzeba myśleć, aby było to wydarzenie dające satysfakcję obu narodom, dające profity oby gospodarkom i dające możliwość dobrego promowania wspólnoty polsko-słowackiej  – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że jeżeli chcemy wspólnie zorganizować igrzyska w Tatrach, to już dzisiaj należy budować tkankę współpracy. -  To dotyczy m.in. udrożnienia wszystkich przejść granicznych, łatwego przekraczania granic w celach rekreacyjnych, turystycznych, sportowych, ale także musi oznaczać zbudowanie dobrej sieci dróg i powiązań komunikacyjnych.

 

Zdaniem prezydenta infrastruktura, która ma powstać przy okazji organizowania olimpiady, powinna w przyszłości służyć wszystkim obywatelom, a nie tylko wąskiej dziedzinie sportu.

 

Zdaniem prezydenta Słowacji Ivana Gašparoviča, najważniejsze zadanie w staraniach o wspólne igrzyska w 2022 r. czeka rządy Polski i Słowacji.  - Jestem przekonany, że jeśli będziemy mieli wspólne stanowisko na szczeblu rządowym, to będzie to pozytywny sygnał dla społeczeństw, żeby zrozumiały, że to, co przygotowujemy jest dobre – powiedział.

 

Ivan Gašparovič dodał, że dla naszych krajów igrzyska byłyby doskonałą możliwością pokazania tego, do czego jesteśmy zdolni. - Widzę, że nasz wspólny projekt jest możliwy do zrealizowania. Prawo do organizacji igrzysk pozwoliłoby nam szybko dokończyć budowę infrastruktury, ciągnącą się wiele lat - mówił. Prezydent Słowacji wymienił tu m.in. drogę szybkiego ruchu D3 ze Zwardonia do słowackiej Żyliny.

 

Według projektu wspólnych igrzysk olimpijskich w 2022 r., miastem – gospodarzem miałby być Kraków. Plany zakładają, że konkurencje narciarstwa klasycznego oraz biathlon i snowboard mają odbyć się w Zakopanem, a Słowacy mieliby przeprowadzić rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.