Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 22 lutego 2013

"Uchwała Rady Najwyższej Ukrainy to duży sukces"

  |   Konferencja prezydentów Polski i Słowacji po spotkaniu w słowackich Oravicach Konferencja prezydentów Polski i Słowacji po spotkaniu w słowackich Oravicach Konferencja prezydentów Polski i Słowacji po spotkaniu w słowackich Oravicach Konferencja prezydentów Polski i Słowacji po spotkaniu w słowackich Oravicach Konferencja prezydentów Polski i Słowacji po spotkaniu w słowackich Oravicach Konferencja prezydentów Polski i Słowacji po spotkaniu w słowackich Oravicach

Uchwałę Rady Najwyższej Ukrainy traktuję jako ogromny sukces – powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty na Słowacji. W dokumencie przyjętym przez Radę Najwyższą parlamentarzyści popierają integrację Ukrainy z Unią Europejską.

 

- To sukces całej Ukrainy, w tym także obecnej władzy wykonawczej, ale przede wszystkim całej reprezentacji parlamentarnej narodu ukraińskiego – powiedział prezydent Komorowski w Oravicach na Słowacji, gdzie spotkał się z prezydentem Republiki Słowackiej Ivanem Gašparovičem.

 

Zdaniem prezydenta Komorowskiego uchwała stanowi zapowiedź solidarnego działania ponad podziałami partyjnymi w kwestiach związanych z wdrażaniem rozwiązań reformy implementacji umów stowarzyszeniowych Ukraina–Unia. Prezydent podkreślił, że Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dokument dwiema trzecimi głosów.

 

- Byłoby źle, gdyby Unia zlekceważyła ten niesłychanie ważny sygnał, jakim jest pełne poparcie ukraińskiej opinii publicznej dla integrowania się Ukrainy ze światem zachodnim – powiedział prezydent.

 

Zobacz także: "Chcemy pomóc Ukrainie w integracji z Zachodem" Podczas konferencji prasowej Bronisław Komorowski odniósł się do czwartkowego spotkania z prezydentem Ukrainy w Wiśle.

 

- Odczuwam satysfakcję, że spotkanie z prezydentem Janukowyczem w Wiśle przyniosło tak szybki i pozytywny efekt, bo to w Wiśle padły ze strony prezydenta Ukrainy niektóre stwierdzenia i obietnice i zapowiedzi działań, które są już w trakcie realizacji – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że najważniejsze są deklaracje strony ukraińskiej co do planów dotyczących zrealizowania pakietu reform, które warunkują podpisanie umów stowarzyszeniowych Unia–Ukraina, jak i zapowiedzi podjęcia reform związanych z implementacją umowy stowarzyszeniowej. - Patrzę na te zapowiedzi działań jako na przejaw skuteczności polityki dobrego sąsiedztwa i przyjaźni z Ukrainą i wspierania Ukrainy w jej trudnej, nie zawsze konsekwentnej drodze ku integracji europejskiej – powiedział.

 

Zdaniem prezydenta apel Rady Najwyższej Ukrainy o wsparcie ze strony eksperckiej dla procesu reformowania Ukrainy na drodze implementacji rozwiązań ustrojowych i gospodarczych związanych z wejściem w życie umowy stowarzyszeniowej, musi zyskać odpowiedź po stronie państw Unii.

 

Prezydent poinformował, że wystosował pisma do premiera Donalda Tuska oraz marszałków Sejmu i Senatu o wsparcie dla zorganizowania skutecznej i przeprowadzonej na dużą skalę akcji udostępnienia wszystkich polskich doświadczeń i zasobów eksperckich na rzecz Ukrainy, aby pomóc jej w drodze do integracji.

 

- Jestem przekonany, że spotka się to z pełnym zrozumieniem – powiedział prezydent.  - Wydaje mi się, że nie ma krajów z większym doświadczeniem do integracji z Unią, niż kraje naszego regionu – powiedział Bronisław Komorowski.

 

W słowackich Oravicach prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Republiki Słowackiej Ivanem Gašparovičem. W rozmowach uczestniczyli też ministrowie w KPRP Sławomir Rybicki i Jaromir Sokołowski. 

 

W sobotę Bronisław Komorowski i  Ivan Gašparovič wezmą udział w otwarciu biegu "Szlak Bez Granic" w Witowie. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu