przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 7 maja 2013

Prezydent z wizytą w Republice Francuskiej

  |   Wylot Pary Prezydenckiej do Paryża Ceremonia oficjalnego powitania (Esplanada Inwalidów) Ceremonia oficjalnego powitania (Esplanada Inwalidów) Ceremonia oficjalnego powitania (Esplanada Inwalidów) Ceremonia oficjalnego powitania (Esplanada Inwalidów) Ceremonia oficjalnego powitania (Esplanada Inwalidów) Ceremonia oficjalnego powitania (Esplanada Inwalidów) Powitanie Prezydenta RP przez Prezydenta Francji (Pałac Elizejski) Powitanie Prezydenta RP przez Prezydenta Francji Powitanie Prezydenta RP przez Prezydenta Francji Rozmowy dwustronne Rozmowy dwustronne Pałac Elizejski Wspólna konferencja prasowa prezydentów Spotkanie Prezydenta RP z francuskimi przedsiębiorcami Spotkanie Prezydenta RP z francuskimi przedsiębiorcami Spotkanie Prezydenta RP z francuskimi przedsiębiorcami Spotkanie Prezydenta RP z francuskimi przedsiębiorcami Spotkanie Prezydenta RP z francuskimi przedsiębiorcami Wizyta w Bibliotece Polskiej Wizyta w Bibliotece Polskiej Wizyta w Bibliotece Polskiej Złożenie kwiatów przez Prezydenta RP w Panteonie na sarkofagach Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, Jeana Monneta oraz Jeana Moulina Złożenie kwiatów przez Prezydenta RP w Panteonie na sarkofagach Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, Jeana Monneta oraz Jeana Moulina Złożenie kwiatów przez Prezydenta RP w Panteonie na sarkofagach Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, Jeana Monneta oraz Jeana Moulina

Zobacz także: "Polska za wzmocnieniem współpracy z Francją" W pierwszym dniu państwowej wizyty we Francji prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem François Hollande'em oraz francuskimi przedsiębiorcami, a także i przewodniczącym francuskiego Senatu. Polski prezydent wraz z Małżonką rozpoczął we wtorek dwudniową państwową wizytę we Francji.

 

W Pałacu Potockich, siedzibie Paryskiej Izby Handlu i Przemysłu, polski prezydent spotkał się z francuskimi przedsiębiorcami. Podkreślił, że Polska należy do liderów w Europie, jeśli chodzi o wielkości inwestycji zagranicznych. - Inwestowanie w Polsce po prostu się opłaca - przekonywał. Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie zmienia się struktura zagranicznych inwestycji w naszym kraju - już ponad połowa z nich dotyczy innowacji i przedsięwzięć opartych na wiedzy.


Zobacz także: Minister Sokołowski o celach wizyty prezydenta we Francji Według prezydenta jednym z wielkich atutów Polski są obywatele, którzy wyróżniają się kreatywnością, wysokim poziomem wykształcenia, zdolnością do improwizacji i pracowitością.


Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że Francja jest trzecim w kolejności inwestorem zagranicznym w Polsce, po Holandii i Niemczech. Według prezydenta wynik ten świadczy o operatywności francuskich inwestorów i o atrakcyjności Polski jako bezpiecznego miejsca do zarabiania pieniędzy.


W rozmowie z polskim dziennikarzami prezydent akcentował, że to dobry obyczaj, aby wizyty oficjalne wykorzystywać do promocji polskiej gospodarki, pokazując, że Polska jest dobrym miejscem do inwestycji i zarabiania pieniędzy przez kapitał zewnętrzny, ale z korzyściami dla Polaków.


Zobacz także: Nowy początek w relacjach polsko-francuskich "To ważny głos Europejczyka, przyjaciela Polski" Prezydent: Będzie szczyt polsko-francuski Wskazał, że kapitał francuski zainwestowany w naszym kraju w ciągu ostatnich 20 lat przekłada się na blisko 200 tys. miejsc pracy. - To jest naprawdę wielkie osiągnięcie i także wielka zachęta do kontynuowania wysiłków zmierzających do pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami, ale także do wspólnego działania na rynkach zewnętrznych na wschód od Polski - powiedział.
 

Prezydent odwiedził też Bibliotekę Polską, a także złożył kwiaty w Panteonie na sarkofagach Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, Jeana Monneta oraz Jeana Moulina.

 

Pierwsza Dama Anna Komorowska odwiedziła we wtorek Instytut Literacki. Powstały z inicjatywy Jerzego Giedroycia Instytut od 1947 roku wydawał „Kulturę”, miesięcznik odgrywający istotną rolę w kształtowaniu opinii pośród rodaków na uchodźstwie oraz w Polsce, a także „Zeszyty Historyczne” publikujące nieznane dokumenty, wspomnienia i artykuły dotyczące dziejów najnowszych Polski. Archiwa Instytutu Literackiego to unikalny zbiór blisko 180 metrów dokumentów, związanych z działalnością Instytutu, są wpisane na Listę Pamięci Świata UNESCO. Od 2009 roku Stowarzyszenie „Instytut Literacki Kultura” realizuje wraz z Biblioteką Narodową i Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych projekt archiwistyczny mający na celu stworzenie całkowitego inwentarza i utworzenie bazy danych kolekcji Instytutu.
 

Wieczorem Para Prezydencka wzięła udział w uroczystym obiedzie w Pałacu Elizejskim, wydanym na jej cześć przez prezydenta Hollande'a.
 

W środę Bronisław Komorowski wraz z prezydentem Hollande'em wziął udział w uroczystościach z okazji 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

 

Polskim dziennikarzom prezydent powiedział, że parada pod Łukiem Triumfalnym to bardzo symboliczny wymiar jego wizyty we Francji. - Warto pamiętać, że nie we wszystkich defiladach zwycięstwa polscy żołnierze, którzy wykrwawili się w czasie II wojny światowej, mogli uczestniczyć - zaznaczył. - Tu, w Paryżu, jest to oczywiste i zrozumiałe, bo z Francją byliśmy sojusznikami nieomalże od pierwszego dnia wojny, a konkretnie od 3 września 1939 roku - dodał.

 

- Traktuję więc tę paradę z udziałem i kombatantów polskich, i współczesnych żołnierzy polskich nie tylko jako uznanie dla historii, dla wspólnej walki, ale także jako sygnał o potrzebie budowania współpracy wojskowej polsko-francuskiej dzisiaj i w przyszłości - powiedział prezydent. (inf. własna, PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.