przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 7 maja 2013

"Polska za wzmocnieniem współpracy z Francją"

Wspólna konferencja prasowa Prezydenta RP z Prezydentem Francji   |   Wspólna konferencja prasowa Prezydenta RP z Prezydentem Francji Wspólna konferencja prasowa Prezydenta RP z Prezydentem Francji

Polska przywiązuje bardzo dużą wagę do wzmocnienia współpracy polsko-francuskiej – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem François Hollande'em. Wskazywał na politykę bezpieczeństwa i obrony, a także współpracę europejską. Polski prezydent jest z państwową wizytą we Francji.

 

- Chcę podziękować za wytrwałość prezydenta François Hollande'a w uruchamianiu różnych form zbliżania i współpracy polsko-francuskiej. Z polskiego punktu widzenia ten rok prezydentury F. Hollande’a to jest rok niesłychanie udany. Jeszcze chyba nigdy relacje polsko-francuskie nie były tak bogate, nie tylko w deklaracje, ale również w dokonania – powiedział polski prezydent na wspólnej konferencji z prezydentem Francji.
 

- Przywiązuję - i ja, i Polska - bardzo dużą wagę do wzmocnienia współpracy polsko-francuskiej, szczególnie do wypełnienia podpisanego kilka lat temu strategicznego partnerstwa między naszymi krajami konkretną formą, konkretną treścią zarówno z obszaru czystej polityki, relacji gospodarczych, jak i w kwestiach bezpieczeństwa i obrony – zaznaczył.
 

Zobacz także: Prezydent z wizytą w Republice Francuskiej Prezydent przypomniał, że Polska i Francja były sojusznikami w okresie II wojny światowej. Dziękował też za możliwość udziału  zarówno kombatantów, jak i polskich żołnierzy współczesnych w uroczystych obchodach 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbędą się w Paryżu pod Łukiem Triumfalnym.

 

– To także będzie deklaracja naszej wspólnej woli zacieśnienia współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony – ocenił.

 

Prezydent liczy na umocnienie Trójkąta Weimarskiego jako formuły istotnej zarówno dla współpracy w ramach UE, jak i w relacjach polsko-francuskich.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska dzięki daleko idącym zmianom jest dziś krajem, który może uczestniczyć w rozwiązywaniu wielu problemów UE. Mówił też, że wolą Polski jest wejście do strefy euro, ale po wypełnieniu wszystkich wymaganych warunków, jak również po uzdrowieniu samej strefy euro.  Powtórzył, że decyzje w tej sprawie powinny być podejmowane w Polsce po wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku.
 

- Polska jest jednym z niewielu krajów, które potrafiły skutecznie obronić się przed kryzysem gospodarczym. Bardzo sobie to cenimy, ale nasze osiągnięcia stawiamy też w jakiejś mierze do działań na rzecz całej gospodarki UE – dodał.
 

Prezydent mówił, że Polska bardzo wysoko ocenia zaangażowanie kapitału francuskiego w naszym kraju. – Chcielibyśmy, aby było ono jeszcze większe – zaznaczył.
 

- Obszarem współpracy – powiedział Bronisław Komorowski – który narzuca się naturalnie, także ze względu na doświadczenia historyczne i polityczne jest wspólna wizja polityki bezpieczeństwa i obrony, na poziomie europejskim – do tego przywiązujemy ogromną wagę i czujemy wspólnotę zainteresowania i szansę na wspólnotę działania z Francją.
 

Zwrócił ponadto uwagę, że Polska ceni sobie współpracę z Francją na poziomie europejskim.

 

- Oprócz niesłychanie bogatej tradycji przyjaźni polsko-francuskiej, historii pełnej symboli, jest rzeczą ważną, aby wypełnić nie mniej ambitną treścią także wpółczesność i przyszłość, gdzie jest coraz więcej miejsca na wspólnotę biznesu, kultury, działania politycznego – akcentował Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Hollande wskazywał, że Francję i Polskę łączy prawdziwa przyjaźń, która wykuwała się w walce. - Trzeba powiedzieć, że nasze kraje łączy prawdziwa przyjaźń. Mamy wspólną historię. Łączy nas przyjaźń, która kształtowała się w walce - powiedział F. Hollande na konferencji prasowej w Paryżu po spotkaniu z Bronisławem Komorowskim.
 

- Dzisiaj nasza przyjaźń służy rozwojowi ekonomicznemu, służy Europie – zaznaczył francuski przywódca. Dodał, że przedsiębiorstwa francuskie inwestują w Polsce i chciałbym, żeby były jeszcze bardziej obecne na polskim rynku.

 

Odnosząc się do planowanego na popołudnie podpisania przez ministrów obrony Polski i Francji  listu intencyjnego o współpracy dwustronnej François Hollande powiedział: - Chcemy - Polska i Francja - budować obronność Europy.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.