przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 8 maja 2013

68. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

  |   Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Uroczyste obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie

Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Francji François Hollande wzięli w środę udział w uroczystościach pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu z okazji 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Obecni byli polscy żołnierze i kombatanci.

 

Prezydenci złożyli wspólny wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W towarzystwie szefa sztabu armii francuskiej i gubernatora wojskowego Paryża dokonali przeglądu wojsk. Odbyła się też ceremonia wskrzeszenia wiecznego ognia oraz odczytano apel poległych. Na uroczystości odegrano hymny narodowe Polski i Francji. Bronisław Komorowski wpisał się do księgi pamiątkowej.

 

W defiladzie pod Łukiem Triumfalnym wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy Wojska Polskiego. Z trybun uroczystość obserwowało także ok. 200 polskich kombatantów z okresu II wojny światowej. Pod Łukiem na masztach umieszczono flagi francuską, polską i unijną. Również Pola Elizejskie przyozdobiono flagami polskimi i francuskimi.

 

 

Zobacz także: "Polska za wzmocnieniem współpracy z Francją" Prezydent z wizytą w Republice Francuskiej Prezydent RP z premierem Francji o współpracy wojskowej i polityce zagranicznej Bronisław Komorowski ocenił, że udział polskich żołnierzy w defiladzie miał wymiar zarówno symboliczny, jak i polityczny. - Oczywiście taka oprawa wizyty prezydenta Polski we Francji nie jest przypadkiem i nie jest adresowana do moich odczuć, ale do Polaków i współczesnej Polski, a wynika z chęci pokazania, że Francja jest zainteresowana budowaniem szczególnych, strategicznych relacji z naszym krajem, który jest tego wart - powiedział polskim dziennikarzom.

 

Prezydent Komorowski podkreślił, że Polsce zależy nie tylko na umocnieniu własnej pozycji w Europie, ale także na tym, by stać się czynnikiem sprzyjającym równowadze wewnątrz UE m.in. poprzez utrzymanie jak najbliższej, ale równej, współpracy z dwoma najważniejszymi krajami UE, jakimi są Niemcy i Francja.

 

- To nie jest tak, że chcemy albo z Francją, albo z Niemcami. Chcemy i z Francją, i z Niemcami jednocześnie. Bo każdy stół oparty o trzy nogi jest zawsze bardziej stabilny, a stabilności i równowagi Europie zawsze potrzeba, także w okresie kryzysu - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Zaznaczył, że z Francją łączy Polskę wspólne myślenie o polityce bezpieczeństwa i obrony, co jest szczególnie ważne dla naszego kraju, który leży na granicy UE i NATO.

 

Po defiladzie Komorowskiego podjął śniadaniem w Pałacu Matignon francuski premier Jean-Marc Ayrault. W środę prezydent spotkał się także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Francji. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.