przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 maja 2013

Prezydent z oficjalną wizytą w Chorwacji

  |   Wylot Pary Prezydenckiej do Chorwacji Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Chorwacji Ceremonia oficjalnego powitania Pary Prezydenckiej w Chorwacji Ceremonia oficjalnego powitania Pary Prezydenckiej w Chorwacji Rozmowy dwustronne polsko-chorwackie Rozmowy dwustronne polsko-chorwackie Rozmowy dwustronne polsko-chorwackie Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Seminarium "Fundusze UE - szanse i wyzwania" Seminarium "Fundusze UE - szanse i wyzwania" Seminarium "Fundusze UE - szanse i wyzwania" Seminarium "Fundusze UE - szanse i wyzwania" Seminarium "Fundusze UE - szanse i wyzwania" Seminarium "Fundusze UE - szanse i wyzwania" Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Chorwacji - spacer po Zagrzebiu Oficjalny obiad wydany na cześć polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta Chorwacji z Małżonką Oficjalny obiad wydany na cześć polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta Chorwacji z Małżonką Oficjalny obiad wydany na cześć polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta Chorwacji z Małżonką Oficjalny obiad wydany na cześć polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta Chorwacji z Małżonką

Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z Małżonką, przebywał z dwudniową oficjalną wizytą w Chorwacji, która 1 lipca przystępuje do Unii Europejskiej.

 

Zobacz także: „Polska czuje satysfakcję z wejścia Chorwacji do UE” "Członkostwo w UE to wielka szansa na rozwój" Polski prezydent spotkał się z prezydentem Ivo Josipoviciem. Na wspólnej konferencji z prezydentem Chorwacji Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że Polska odczuwa wielką satysfakcję z integracji Chorwacji z Unią Europejską. Jak podkreślił, liczy na dobrą współpracę z Zagrzebiem na forum UE.

 

Prezydenci Polski i Chorwacji otworzyli też w Zagrzebiu seminarium odbywające się pod hasłem „Fundusze UE – szanse i wyzwania”.

 

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszyli Szef KPRP Jacek Michałowski i minister Jaromir Sokołowski.

 

Drugiego dnia wizyty - we wtorek – polski prezydent spotkał się z przewodniczącym Saboru (chorwackiego parlamentu) Josipem Leko, a następnie wspólnie z prezydentem Chorwacji otworzył seminarium gospodarcze, podczas którego m.in. zostało podpisane memorandum o współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a chorwacką Agencją Inwestycji i Konkurencyjności.

 

We wtorek prezydent odwiedził też Opatiję - jedno z najbardziej znanych chorwackich miejsc uzdrowiskowych nad Adriatykiem, gdzie złożył kwiaty przy popiersiu Henryka Sienkiewicza oraz pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy często odwiedzali to miejsce. Następnie prezydent Komorowski spotkał się z przedstawicielami chorwackiej Polonii.

 

Przed wizytą Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski mówił PAP, że ma ona charakter oficjalny i służy wzmocnieniu stosunków dwustronnych głównie w kontekście przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej.  Jak zaznaczył, Polska konsekwentnie popierała Chorwację na drodze do członkostwa w NATO, a następnie w UE, czego wyrazem było m.in. podpisanie podczas polskiej prezydencji w Radzie UE chorwackiego traktatu akcesyjnego 9 grudnia 2011 roku. Uroczystość ratyfikacji przez Polskę tego traktatu w Belwederze w grudniu 2012 roku była "swoistą demonstracją dla chorwackiego członkostwa w Unii" - dodał.

 

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że Bronisław Komorowski jedzie do Zagrzebia w bardzo ważnym momencie. - Chorwacka akcesja w czasach kryzysu jest ważna dla wszystkich, którym zależy na otwartości europejskiego projektu oraz stanowi dowód na atrakcyjność Unii Europejskiej, co ma szczególne znaczenie w kontekście utrzymania europejskiej perspektywy dla Bałkanów Zachodnich i Ukrainy - powiedział minister Sokołowski.

 

Jak podkreślił, Chorwacja jako członek UE będzie współdecydowała m.in. w kwestii umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.- Prezydent będzie zabiegał o to, by Chorwacja wsparła polskie stanowisko i by Ukraina - po spełnieniu koniecznych warunków - tę umowę podpisała podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, zaplanowanego na listopad tego roku. W tej sprawie Chorwacja jest ważnym, potencjalnym sojusznikiem Polski - podkreślił minister.

 

Podczas wizyty w Zagrzebiu prezydent Bronisław Komorowski będzie chciał przekonać Chorwatów, że warto być aktywnym partnerem Polski w proponowaniu rozwiązań dla wspólnych problemów UE, szczególnie w obszarach polityki energetycznej (korytarz Północ-Południe), spójności, rozszerzenia i sąsiedztwa. - Celem prezydenta będzie także umocnienie wizerunku Polski, kraju o dynamicznym rozwoju gospodarczo-społecznym, a zarazem państwa, które optymalnie wykorzystało członkostwo w Unii dla realizacji strategicznych interesów i wzmocnienia pozycji politycznej w Europie - podkreślił prezydencki minister.

 

Jak powiedział prezydencki minister, Polska jest postrzegana w Chorwacji jako kraj, który odniósł sukces w UE. - Polska w przeddzień akcesji Chorwacji w UE jest gotowa dzielić się swoimi doświadczeniami, zarówno jeśli chodzi o kwestie wykorzystania unijnych funduszy, jak i dostosowania gospodarki do realiów wspólnego rynku – podkreślił Jaromir Sokołowski.

 

- Członkostwo Chorwacji w UE to również szansa na nowy impuls we współpracy między polskimi i chorwackimi przedsiębiorcami. Prezydent podczas wizyty będzie zachęcał do wzrostu obrotów handlowych, które pozostają na poziomie około 400 mln euro - powiedział minister Sokołowski.

 

Jak podkreślił, Bronisław Komorowski będzie chciał przekonać chorwackich partnerów do stworzenia właściwego klimatu dla zwiększenia polskich inwestycji w Chorwacji. Ponadto prezydent, wskazując na atrakcyjność warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych będzie zabiegał, by Chorwaci tam lokowali swoje przedsiębiorstwa.   (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.