przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 maja 2013

„Polska czuje satysfakcję z wejścia Chorwacji do UE”

  |   Prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej w Zagrzebiu Konferencja prasowa prezydentów Polski i Chorwacji w Zagrzebiu

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek w Zagrzebiu, że liczy na dobrą współpracę z Chorwacją w UE. Kraj ten 1 lipca zostanie członkiem Unii. Podkreślił, że Polska liczy na poparcie Chorwacji w kwestii m.in. Ukrainy.

Bronisław Komorowski przed południem rozpoczął dwudniową wizytę oficjalną w Chorwacji. Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem tego kraju Ivo Josipoviciem podkreślił, że przyjechał do Zagrzebia w bardzo ważnym momencie dla całej Unii Europejskiej.

 

- Odczuwamy wielką satysfakcję, że mogliśmy w tym procesie pomagać, że mogliśmy być aktywni, oraz że podpisanie umowy akcesyjnej (UE z Chorwacją) miało miejsce w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: Prezydent z oficjalną wizytą w Chorwacji "Członkostwo w UE to wielka szansa na rozwój" Dodał, że jego wizyta w Chorwacji jest przejawem nadziei, że tę dobrą współpracę, dobre relacje i przyjaźń pomiędzy państwami oraz narodami zdołamy utrzymać, a nawet wzmocnić na poziomie unijnym.

 

- Chciałbym bardzo, aby członkostwo Chorwacji w UE oznaczało także wspólne zabieganie o utrzymanie otwartego charakteru Unii Europejskiej, co jest szczególnie istotne w dobie walki o przełamanie skutków kryzysu gospodarczego, który dotyka kraje unijne - zaznaczył prezydent.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że liczy na poparcie Chorwacji w dalszym pogłębianiu procesu integracji europejskiej, m.in. w kwestii umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, której podpisanie zaplanowano na listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

 

- Tak jak my akceptujemy, rozumiemy i staramy się uczestniczyć w pogłębianiu procesu integracji europejskiej w rejonie dawnej Jugosławii, bo w tym widzimy szanse Europy i poszczególnych państw, a także regionu, na bezpieczniejsze funkcjonowanie, tak oczekujemy pełnego zrozumienia i akceptacji dla podnoszonej przez Polskę kwestii utrzymania otwartości UE stosunku do krajów (...) które są w procesie zwanym Partnerstwo Wschodnie. Mam tu na myśli Mołdawię, a przede wszystkim Ukrainę - powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski podziękował Ivo Josipoviciowi za zrozumienie sytuacji Ukrainy jako problemu o randze geostrategicznej, ważnej dla poszerzania obszaru jednakowo pojmowanej demokracji i wolnego rynku poza obszarem unijnym.

 

Zaznaczył również, że Polska liczy na pogłębienie relacji gospodarczych z Chorwacją.

 

- Chcę zaprosić biznes chorwacki do aktywności na terenie Polski i apelować o aktywność polskiego biznesu w Chorwacji, bo przyjaźń i współpraca zbudowana na silnym fundamencie wspólnoty interesów ekonomicznych zawsze jest niesłychanie ważna dla podtrzymania tradycyjnej przyjaźni i sympatii między narodami chorwackim i polskim - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydentowi towarzyszy delegacja polskiego biznesu. Do Zagrzebia udali się przedstawiciele m.in.: PZU, Giełdy Papierów Wartościowych, Asseco, Solaris, Multico i Polmotu.

 

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović podziękował Polsce za wsparcie chorwackich wysiłków na drodze do członkostwa w UE, dodając, że polskie wysiłki i okazana przyjaźń miały wielkie znaczenie.

 

Według niego Polska, inaugurując unijną inicjatywę Partnerstwa Wschodniego, dała znakomity przykład, jak można rozwijać współpracę z potencjalnymi przyszłymi członkami i kandydatami do Unii Europejskiej, m.in. z Ukrainą i Mołdawią.


Chorwacki prezydent wyraził także nadzieję, że członkostwo jego kraju w UE będzie okazją do pogłębienia polsko-chorwackich stosunków gospodarczych. - Chorwacki rynek jest dla polskich firm otwarty i zapraszamy do wspólnych interesów - powiedział. Dodał, że jest on otwarty szczególnie dla firm budowlanych.

 

- Mam nadzieję, że wizyta pana prezydenta Komorowskiego będzie ważnym impulsem dla przyszłej współpracy dwustronnej i przyszłej współpracy w ramach Unii Europejskiej - powiedział prezydent Chorwacji.

 

Bronisław Komorowski poza spotkaniem z Ivo Josipoviciem w poniedziałek wziął udział w otwarciu seminarium pod hasłem "Fundusze UE - szanse i wyzwania". (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.