przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 maja 2013

"Członkostwo w UE to wielka szansa na rozwój"

  |   Udział prezydentów Polski i Chorwacji w seminarium „Fundusze UE – szanse i wyzwania" Udział prezydentów Polski i Chorwacji w seminarium „Fundusze UE – szanse i wyzwania"

Członkostwo w Unii Europejskiej to wielka szansa na rozwój, którą warto umiejętnie wykorzystać - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek w Zagrzebiu, nawiązując do zbliżającego się przystąpienia Chorwacji do UE.

 

Bronisław Komorowski otworzył wraz z prezydentem Chorwacji Ivo Josipoviciem seminarium poświęcone funduszom europejskim „Fundusze UE – szanse i wyzwania".

 

Zobacz także: „Polska czuje satysfakcję z wejścia Chorwacji do UE” Prezydent z oficjalną wizytą w Chorwacji Chorwacja ma zostać członkiem Wspólnoty 1 lipca.

 

- Wszyscy trzymamy mocno kciuki za powodzenie Chorwacji w tej niełatwej drodze, nie tylko do członkostwa w Unii Europejskiej, ale także do lepszej perspektywy życia w ramach integrującej się Europy - powiedział prezydent Komorowski.

 

Jak zaznaczył, tak samo jak w grudniu 2011 r., kiedy podczas polskiej prezydencji Chorwacja podpisywała traktat akcesyjny, Polacy chcą także dziś powiedzieć Chorwatom: - Witajcie w Europie, bo - jak wskazał Bronisław Komorowski - uczestnictwo w Europie na pełnych zasadach jest rzeczą "wielka i piękną".

 

W ocenie prezydenta wiedzą to doskonale Polacy, którzy - jak wynika z sondaży - nawet w dobie kryzysu niezmiennie opowiadają się za członkostwem Polski w UE i za jej dalszym rozszerzeniem.

 

- To jest możliwe ze względu na to, że większość Polaków wie, że członkostwo w Unii Europejskiej to wielka szansa, którą warto umiejętnie wykorzystać - powiedział Bronisław Komorowski, przestrzegając jednocześnie przed myśleniem, że przystąpienie do Unii stanowi "ostateczne osiągnięcie strategicznego celu".

 

- Tak myśleliśmy (w Polsce) w roku 2004, dziś już tak nie myślimy. Bardzo szybko okazało się, że wstąpienie do UE oznacza uczestnictwo w nieustannie zmieniającej się wspólnocie, w szybko przeobrażającym się świecie i poruszanie się w zmiennych uwarunkowaniach, które razem tworzą ciągle nową atrakcyjną przyszłość - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Jego zdaniem, z obecnej perspektywy można powiedzieć, że Polska w 2004 r. rozpoczęła "nowy etap podróży ku nowoczesności i ku lepszej perspektywie", bowiem - jak mówił - "dla państw naszego regionu po raz pierwszy w historii pojawiła się szansa, by dogonić główny peleton krajów UE".

 

- Taką szansę dla Chorwacji i całego regionu stworzyło nie tylko uczestnictwo we wspólnym rynku, ale również przyjęcie europejskich norm i standardów - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Wyjątkową szansę na rozwój - w ocenie polskiego prezydenta - stwarzają także unijne fundusze pochodzące m.in. z polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej.

 

- To są te wielkie źródła nowych szans na nadgonienie i wyrównanie starych zaległości. Mamy poczucie, że w Polsce naszą szansę dobrze wykorzystaliśmy i tego życzymy Chorwacji, bowiem do europejskiej podróży trzeba być dobrze przygotowanym - zaznaczył.

 

Polska stworzyła "skuteczny i efektywny" mechanizm absorpcji środków unijnych, co było poprzedzone "wielkim wysiłkiem reformatorskim" naszego kraju w wymiarze gospodarczym, który - jak ocenił - był często dość bolesny.

 

- Startowaliśmy z bardzo złego poziomu po bankructwie systemu komunistycznego i komunistycznej gospodarki. Startowaliśmy z gigantyczną inflacją, z ogromnym bezrobociem. (...) Nie uniknęliśmy błędów, ale był to koszt nauki i koszt generalnego sukcesu - ocenił prezydent.

 

Dodał, że dziś Polacy mają poczucie, że swoim sukcesem, łącznie z dobrymi i negatywnymi doświadczeniami, warto się dzielić, gdyż "logika Unii jest taka, że na sukcesie i błędach jednego państwa powinni korzystać inni i powinna korzystać całość projektu unijnego".

 

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 r. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 r. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.