Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 maja 2013

"Biznes fundamentem współpracy i przyjaźni"

  |   Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - spotkanie z przewodniczącym Saboru Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - spotkanie z przewodniczącym Saboru Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - spotkanie z przewodniczącym Saboru Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - seminarium gospodarcze Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - seminarium gospodarcze Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - seminarium gospodarcze Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - seminarium gospodarcze Wizyta Prezydenta RP w Chorwacji - seminarium gospodarcze

Współczesnym fundamentem współpracy i przyjaźni państw na świecie oraz w UE jest biznes - powiedział we wtorek w Zagrzebiu prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-chorwackiego seminarium gospodarczego.

 

Bronisław Komorowski, któremu podczas oficjalnej wizyty w Chorwacji towarzyszyła grupa przedsiębiorców, podkreślił, że przystąpienie 1 lipca Chorwacji do UE może być nowym impulsem w budowaniu współczesnych podstaw starej przyjaźni polsko-chorwackiej.

 

Zobacz także: Prezydent z oficjalną wizytą w Chorwacji „Polska czuje satysfakcję z wejścia Chorwacji do UE” "Członkostwo w UE to wielka szansa na rozwój" Jak powiedział, we współczesnym świecie fundamentem przyjaźni i współpracy narodów "jest biznes i możliwość wspólnego zarabiania uczciwych, przyzwoitych pieniędzy, łączenia wspólnego interesu, szukania wspólnych działań i dróg, które pozwolą wszystkim zarobić".

 

- Dobry biznes jest wtedy, kiedy obie strony są zadowolone - podkreślił polski prezydent. Dodał, że Polska daje obecnie zagranicznym firmom i kapitałom możliwość "korzystnego i dobrego zarabiania".

 

W ocenie prezydenta ostatnie dwie dekady w historii Polski to czas sukcesu w wielu wymiarach, ale - jak podkreślił - przede wszystkim sukcesu gospodarczego.

 

- Stworzyliśmy w Polsce stabilny system ekonomiczny, dla którego system bankowy jest źródłem kapitału, a nie problemu, bo w wielu krajach system bankowy był źródłem najpoważniejszych problemów - powiedział Bronisław Komorowski. Wyraził przekonanie, że UE pokona obecny kryzys finansowy i będzie dalej się rozwijać, zwłaszcza gospodarczo.

 

W seminarium gospodarczym oprócz prezydenta Komorowskiego wzięli udział: prezydent Chorwacji Ivo Josipović oraz przedstawiciele polskiego i chorwackiego biznesu.

 

Podczas forum podpisano memorandum o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a chorwacką Agencją Inwestycji i Konkurencyjności.

 

We wtorek Komorowski spotkał się także z przewodniczącym Saboru (chorwackiego parlamentu) Josipem Leko. Tego samego dnia polski prezydent odwiedził Opatiję - jedno z najbardziej znanych chorwackich uzdrowisk nad Adriatykiem, gdzie złożył kwiaty przy popiersiu Henryka Sienkiewicza oraz pod tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego oraz spotkał się z przedstawicielami chorwackiej Polonii.(PAP)

Poleć znajomemu