przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 maja 2013

Spotkanie z Polonią w Chorwacji

  |   Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Chorwacji - Opatija Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Chorwacji - Opatija Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Chorwacji - Opatija Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Chorwacji - Opatija Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Chorwacji - Opatija Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Chorwacji - Opatija Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Chorwacji - Opatija

Na koniec wizyty oficjalnej w Chorwacji prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Opatiję, gdzie spotkał się z przedstawicielami chorwackiej Polonii, a także złożył kwiaty przy popiersiu Henryka Sienkiewicza oraz pod tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Podsumowując wizytę w rozmowie z dziennikarzami prezydent wyraził nadzieję, że Chorwacja, która 1 lipca przystąpi do UE, będzie atrakcyjnym partnerem dla Polski - zarówno politycznym, jak i gospodarczym, zwłaszcza w obszarze współpracy przemysłowej, rolnej i turystycznej.

 

- Dziś kończę wizytę w przekonaniu, że sprawy chorwackie idą dobrze, bo proces ratyfikacji odpowiednich dokumentów o członkostwie Chorwacji przebiega pomyślnie. Polska wspiera ten proces licząc na to, że będziemy mieli dobrego, atrakcyjnego partnera w UE o podobnych doświadczeniach i marzeniach - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Zaznaczył także, że Polska liczy, iż UE zachęcona przykładem Chorwacji będzie kontynuowała kurs na poszerzenie obszaru integrującej się Europy.

 

- Dla Polski w sposób szczególny ważny jest głos Chorwatów, jako już członków UE w sprawach przyszłości krajów Partnerstwa Wschodniego – podkreślił Bronisław Komorowski. Dodał, że w tym kontekście bardzo ważny jest głos Zagrzebia, który będzie współdecydował o umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą, której podpisanie planowane jest na listopad tego roku.

 

Bronisław Komorowski dodał także, że Polskę z Chorwacją może łączyć także sprawa budowy korytarza transportowego Północ-Południe, obejmującego system przesyłu gazu.

Zobacz także: "Biznes fundamentem współpracy i przyjaźni" Prezydent dla telewizji chorwackiej o przyszłości UE Prezydentowi podczas wizyty towarzyszyła Małżonka, a także Szef KPRP Jacek Michałowski i minister Jaromir Sokołowski. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.