przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 13 czerwca 2013

"Ogromna szansa na podpisanie umowy UE-Ukraina w Wilnie"

  |   Drugi dzień szczytu w Bratysławie - śniadanie robocze Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie - oficjalne zdjęcie Prezydentów Państw Europy Środkowej na dziedzińcu Zamku Bratysławskiego Drugi dzień szczytu w Bratysławie - oficjalne zdjęcie Prezydentów Państw Europy Środkowej na dziedzińcu Zamku Bratysławskiego Drugi dzień szczytu w Bratysławie - sesja plenarna Drugi dzień szczytu w Bratysławie - sesja plenarna Wypowiedź prezydenta podczas pierwszej sesji Spotkanie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite Spotkanie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite Spotkanie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie Drugi dzień szczytu w Bratysławie - spotkanie z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem Drugi dzień szczytu w Bratysławie - spotkanie z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem Drugi dzień szczytu w Bratysławie - spotkanie z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem

Jest ogromna szansa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej podczas szczytu państw Europy Środkowej w Bratysławie.

 

Polski prezydent rozmawiał przed południem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

 

- To było spotkanie, które dodało nadziei, wyznaczyło pewne kierunki zmian i potwierdziło atrakcyjność „projektu Europa” - powiedział Bronisław Komorowski i zaznaczył, że bardzo wiele zależy od Ukrainy. - Zależy też dużo od tego, z jakim nastawieniem postępy Ukrainy w zakresie przygotowania się do podpisania umów stowarzyszeniowych będą oceniały kraje unijne - podkreślił.

 

Bronisław Komorowski z uznaniem mówił o postępie Kijowa "w zakresie wykonania przez Ukrainę decyzji, które warunkują podpisanie umowy", zastrzegając, że proces ten nie został jeszcze zakończony. Zobacz także: Prezydent na XVIII szczycie państw Europy Środkowej

 

Podkreślił, że istnieją jeszcze "inne przeszkody natury mniej ustawowej". Wyraził przy tym nadzieję, że "Ukraina zdoła je rozwiązać z korzyścią dla siebie, ale także z korzyścią dla UE, bo podpisanie umowy stowarzyszeniowej oznacza przesądzenie o kierunku integrowania się Ukrainy ze światem zachodnim".

 

- Przesądza również o tym - dodał - że wielki rynek ukraiński będzie działał na tych samych zasadach, co reszta rynku europejskiego, będzie wiec wygodnym i dobrym miejscem do zarabiania pieniędzy i robienia dobrych interesów.

 

 Bronisław Komorowski był przez dziennikarzy pytany o przebieg rozmowy z prezydent Darią Grybauskaitė w kontekście napięć na linii Polska-Litwa. Odparł, że prezydenci nie powinni komunikować się w takich wrażliwych sprawach za pośrednictwem mediów.

 

- Jestem przekonany, że znaleźliśmy także wspólny pogląd na to, że zwycięstwo Akcji Wyborczej Polaków na Litwie otwiera zupełnie nowy etap w relacjach polsko-litewskich, bo jest silna grupa parlamentarzystów polskich, którzy mogą skutecznie zabiegać o sprawy ważne dla społeczności polskiej na Litwie - dla obywateli Litwy, ale Polaków. Ważne jest, aby i państwa wyciągały z tego jak najdalej idące korzyści. To był główny przekaz – dodał Bronisław Komorowski.

 

W drugim dniu szczytu środkowoeuropejskiego prezydenci 20 państw rozmawiali na temat przywrócenia trwałego wzrostu i uniknięcia powtórki kryzysu finansowego. Zgodzili się, że konkurencyjność ma decydujące znaczenie dla utrzymania dobrobytu w Europie.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że "konieczne są reformy, głębokie zmiany, zarówno na poziomie gospodarek narodowych, jak i realizowanie projektów regionalnych, które mogłyby przyczyniać się do rozwoju gospodarek krajów w konkretnych regionach".

Zaznaczył przy tym, że "konieczne są pogłębione reformy, zmiany zasad funkcjonowania Unii jako całości".

 

Prezydenci omawiali także sposoby wzmocnienia współpracy regionalnej między członkami UE a państwami nienależącymi do tej organizacji z obszaru wschodniego sąsiedztwa UE i Bałkanów Zachodnich. Rozmawiano również na temat potrzeby zwiększenia zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodych ludzi, a także o wzmocnieniu - dzięki reformom - konkurencyjności UE.

 

Na koniec wizyty w Bratysławie prezydent Komorowski spotkał się z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem.

 

Bronisław Komorowski wyraził uznanie dla Bratysławy. Jak podkreślił, organizacja szczytu w gronie 20 szefów państw jest potwierdzeniem zarówno roli Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej, która obchodzi w tym roku 20-lecie, jak i roli Bratysławy w integrującej się Europie.
 
- 18. spotkanie prezydentów państw Europy Środkowej było – jak podsumował Bronisław Komorowski - okazją do rozmowy dla państw o odmiennych punktach widzenia, dla „tych, którzy martwią się o UE, i tych, którzy do Unii chcą się koniecznie jak najszybciej dostać”. - Oznacza to, że projekt europejski zachowuje swoją atrakcyjność - podkreślił. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.