przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Spotkanie z prezydentem Słowacji

  |   Przepłynięcie tratwą na stronę słowacką Spotkanie z prezydentem Słowacji w Pieninach - powitanie na przystani flisackiej Zwiedzanie Muzeum Czerwony Klasztor Zwiedzanie Muzeum Czerwony Klasztor Zwiedzanie Muzeum Czerwony Klasztor Zwiedzanie Muzeum Czerwony Klasztor Zwiedzanie Muzeum Czerwony Klasztor Rozmowy plenarne Przepłynięcie przełomem Dunajca do Szczawnicy Przepłynięcie przełomem Dunajca do Szczawnicy Przepłynięcie przełomem Dunajca do Szczawnicy Przepłynięcie przełomem Dunajca do Szczawnicy Przepłynięcie przełomem Dunajca do Szczawnicy Prezydenci w Pieninach

Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek w Czerwonym Klasztorze na Słowacji z prezydentem tego kraju Ivanem Gašparovičem. 

 

Polski prezydent na stronę słowacką przepłynął tratwą z przystani flisackiej nad Dunajcem na przejściu granicznym we wsi Sromowce Niżne. Po powitaniu przez prezydenta Słowacji Ivana Gašparoviča obaj przywódcy wraz z osobami towarzyszącymi zwiedzili Muzeum Czerwony Klasztor. Jest to dawny klasztor Kartuzów i Kamedułów z około XIV wieku. Następnie w jednej z sal odbyły się rozmowy plenarne.


Po spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że oba kraje mają wspólny pogląd na integrację Ukrainy z Unią Europejską i wspierają podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

 

- Chciałem wyrazić satysfakcję, że jest zgodność poglądów i zgodność dążeń Polski i Słowacji jeśli chodzi o perspektywę integrowania się Ukrainy z Unią Europejską, na rzecz podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej w listopadzie bieżącego roku w Wilnie – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że jest przekonany, że taka pełna wspólnota poglądów dwóch sąsiadów Ukrainy powinna stanowić istotny atut na rzecz szczęśliwego zakończenia niełatwego procesu przygotowywania się do podpisania umowy stowarzyszeniowej.

 

Prezydenci rozmawiali też o kwestiach dotyczących dwustronnej współpracy polsko-słowackiej, w tym regionalnej.

 

Bronisław Komorowski przekazał prezydentowi Słowacji, że po stronie polskiej kończą się prace nad przygotowaniem do podpisania umowy o wybudowaniu interkonektora gazowego na granicy polsko-słowackiej, współtworzącego system koordynacji polityki gazowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

 

Polski prezydent podkreślił, że na pograniczu polsko-słowackim istnieje wiele miejsc atrakcyjnych turystycznie, które mogą być wspólnie wykorzystywane, np. przełom rzeki Dunajec, Pieniny i funkcjonujące obok siebie parki narodowe.

 

- Mamy także możliwość korzystania z atrakcji po obu stronach Dunajca, a tego przykładem jest zabytkowy Czerwony Klasztor, a także ścieżki rowerowe, które przyciągają turystów. Mamy również niezwykle atrakcyjne miejscowości jak Szczawnicę, Krościenko, a także wspaniałe zamki w Czorsztynie i Niedzicy, a to wszystko tworzy niezwykle atrakcyjny turystycznie region przygraniczny - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Po rozmowach, obaj prezydenci na flisackiej łodzi przepłynęli przełomem Dunajca do Szczawnicy.

 

Czerwony Klasztor został ufundowany przez węgierskiego arystokratę Kokosza Berzewiczego w 1319 r. Miał on w ten sposób odpokutować za zabicie Chyderka z rodu Gyorgów. Na terenie kompleksu klasztornego znajduje się m.in. gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego, refektarz, pustelnie zakonników i dawny zajazd dla podróżnych. Budowę klasztoru była wspierana przez polskich królów Kazimierza Wielkiego i Królową Jadwigę. Początkowo klasztor należał do zakonu kartuzów, a później kamedułów.  (inf. własna, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.