przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 10 września 2013

„Polska wspiera aspiracje euroatlantyckie Macedonii”

  |   Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP z wizytą w Macedonii - ceremonia oficjalnego powitania Prezydent RP z wizytą w Macedonii - ceremonia oficjalnego powitania Prezydent RP z wizytą w Macedonii - ceremonia oficjalnego powitania Prezydent RP z wizytą w Macedonii - ceremonia oficjalnego powitania Prezydent RP z wizytą w Macedonii - ceremonia oficjalnego powitania Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP z wizytą w Macedonii - rozmowy prezydentów Podpisanie umowy pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki RM Podpisanie umowy pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki RM Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP z wizytą w Macedonii - spotkanie z dziennikarzami Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP z wizytą w Macedonii - wręczenie orderu „8 września” Prezydent RP z wizytą w Macedonii - wręczenie orderu „8 września” Prezydent RP z wizytą w Macedonii Prezydent RP w Macedonii Prezydent RP w Macedonii - złożenie wieńca pod pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii Prezydent RP w Macedonii - złożenie wieńca pod pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii Prezydent RP w Macedonii - złożenie wieńca pod pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii Prezydent RP w Macedonii Prezydent RP w Macedonii - otwarcie Forum Gospodarczego Polska – Macedonia Prezydent RP w Macedonii - otwarcie Forum Gospodarczego Polska – Macedonia Prezydent RP w Macedonii - otwarcie Forum Gospodarczego Polska – Macedonia Prezydent RP w Macedonii Prezydent RP w Macedonii - spotkanie z szefem macedońskiego rządu Nikolą Gruevskim

Polska nieustannie wspiera euroatlantyckie aspiracje Macedonii – oświadczył we wtorek prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa z wizytą w Skopje. Podkreślił, że bez Macedonii nie jest możliwa stabilizacja na Bałkanach.

 

Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek dwudniową oficjalną wizytę w Macedonii. W Skopje spotkał się z prezydentem tego kraju Gjorge Iwanowem.

 

Prezydent odebrał też przyznane mu przez Iwanowa najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Macedonii – Order 8 Września.

 

- Dziękuję za odznaczenie, traktując je jako nie tylko wyróżnienie, ale także okazanie wdzięczności Polsce - obywatelom Polski, państwu polskiemu - za wsparcie, które staramy się udzielać jak najskuteczniej na drodze Macedonii ku integracji europejskiej – powiedział polski prezydent, odbierając order.

 

Jak podkreślił, poparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Macedonii wynika zarówno z przyjaźni polsko-macedońskiej, jak i z głębokiego przekonania, że nadal pozostaje aktualna jedna z naczelnych zasad polskiej polityki zagranicznej mówiąca o konieczności utrzymania otwartego charakteru zarówno UE, jak i NATO.

 

- My, Polacy doskonale wiemy, że droga do realizacji tych aspiracji nie jest łatwa i dlatego tym bardziej życzymy Macedonii sukcesu i determinacji – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Pogratulował macedońskiemu prezydentowi postępów jego kraju na drodze do UE, o których – zaznaczył – mówi także raport Komisji Europejskiej z kwietnia 2013 r.

 

- Polska niezmiennie udzielała i udzielać będzie poparcia dla bardzo ważnej decyzji (Unii) o wyznaczeniu terminu rozpoczęcia negocjacji UE-Macedonia – oświadczył Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, Polska postrzega Macedonię jako ważny kraj, bez którego proces stabilizacji Bałkanów jest niemożliwy.

 

Prezydent Komorowski wyraził przekonanie, że w relacjach dwustronnych między naszymi krajami, mimo bardzo dobrego poziomu kontaktów, jest jeszcze wiele do zrobienia. Zdaniem prezydenta wzmocnieniu współpracy polsko-macedońskiej na pewno przysłuży się podpisane podczas jego wizyty w Skopje porozumienie między resortami nauki i szkolnictwa wyższego obu krajów.

 

Prezydent Iwanow zaznaczył, że wizyta Bronisława Komorowskiego przypada w 20. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Macedonii.

 

Jak poinformował, z polskim prezydentem rozmawiał o strategicznych celach Macedonii związanych z członkostwem w UE i NATO. - Rozmawialiśmy o nadchodzących szczytach UE, o wsparciu Polski dla wszystkich krajów kandydujących do UE (...). Oczekujemy, że Republika Macedonii na najbliższym szczycie UE w końcu otrzyma datę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE – oświadczył Gjorge Iwanow.

 

Jak podkreślił, Macedonia oczekuje wsparcia Polski w staraniach o integrację z UE, ponieważ obecna sytuacja nie jest korzystna dla nikogo.

 

Od 2005 r. Macedonia ma status kandydata do Unii Europejskiej, ale Grecja uniemożliwia otwarcie negocjacji członkowskich. Przeszkodą we wstąpieniu Macedonii nie tylko do UE, ale też do NATO, jest m.in. spór Aten i Skopje w sprawie oficjalnej nazwy kraju. Grecja uważa, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla jej historycznego regionu.

 

Po południu prezydent Komorowski spotkał się z przewodniczącym parlamentu Trajko Weljanowskim, a potem z szefem macedońskiego rządu Nikołą Grujewskim. Złożył też wieniec pod pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii,  a także wspólnie z prezydentem Macedonii otworzył Forum Gospodarcze Polska - Macedonia.  Następnie Bronisław Komorowski udał się na spotkanie z przedstawicielami Polonii.
 

W drugim dniu wizyty polska Para Prezydencka zwiedziła w Ochrydzie na południowym zachodzie Macedonii m.in. Monastyr św. Nauma. Klasztor został założony w 905 roku przez św. Nauma Ochrydzkiego - ucznia Cyryla i Metodego, współtwórcę ochrydzkiej szkoły piśmienniczej. Tam też znajduje się grób świętego. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.