przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 24 września 2013

"Liczymy na sukces UE i Ukrainy w Wilnie"

  |   Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Rozmowy podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził we wtorek nadzieję, że sukcesem dla Unii Europejskiej i Ukrainy okaże się szczyt unijnego Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, na którym w listopadzie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej między obiema stronami.

 

Przy okazji 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Komorowski rozmawiał w Nowym Jorku z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, a także prezydentami Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwy, Słowacji i Słowenii.

 

Najważniejszym tematem była kwestia przygotowań naszego wschodniego sąsiada do podpisania umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską. Zdaniem Prezydenta RP przygotowania Ukrainy do podpisania umowy idą dobrze, choć nie wszystkie zostały już zakończone. Bronisław Komorowski uważa, że do rozwiązania sprawy Julii Tymoszenko niezbędny jest zdrowy kompromis wszystkich zaangażowanych stron.
 

Zobacz także: Prezydenci Polski i USA o obchodach 4 czerwca Temat Ukrainy pojawił się również w dyskusji z Prezydentem USA – Barackiem Obamą. Bronisław Komorowski rozmawiając z amerykańskim przywódcą poruszył także kwestię obchodów Święta Wolności – 4 czerwca.
 

Prezydent Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami, sesja ZO NZ to dobra okazja do dyskusji m.in. o perspektywie podpisania w Wilnie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

 

W ocenie Bronisława Komorowskiego przygotowania Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej idą dobrze, ale nie wszystkie są już zakończone.

 

- Liczymy na to, że listopadowy szczyt będzie sukcesem Ukrainy i UE - zaznaczył prezydent.

 

- Wyraziliśmy głęboką nadzieję, że to Ukraina znajdzie sposób na likwidację bariery istotnej przy podpisaniu umowy stowarzyszeniowej, jaką jest sprawa Julii Tymoszenko, odbywającej wyrok więzienia byłej premier Ukrainy – dodał Bronisław Komorowski.

 

Jak podkreślił, w tej sprawie konieczny jest zdrowy kompromis, samoograniczenie aspiracji i stworzenie dobrego wyjścia dla wszystkich stron.

 

Zdaniem prezydenta, na przewodniczącym Rady Europejskiej zrobiło wrażenie, że są kraje, które swoje doświadczenie trudnej drogi do UE stawiają dzisiaj jako argument za ułatwieniem tej drogi Ukrainie. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że mówili o tym prezydenci kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wyrwały się z komunizmu i dotarły do członkostwa w UE.

 

Polski prezydent relacjonował, że doszło też do oddzielnej rozmowy szefa RE z ukraińskim prezydentem, która była ważna i owocna, jeśli chodzi o ocenę stanu przygotowań Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej, jak i oceny przygotowania krajów UE do udźwignięcia doniosłego wydarzenia, jakim by było sprzymierzenie się z Ukrainą.

 

- Szczególnie ważne (jest to) w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bezprecedensowymi naciskami politycznymi, gospodarczymi, które mają zniechęcić kraje Partnerstwa Wschodniego do integrowania się ze światem zachodnim - mówił prezydent Polski.

 

- Cieszę się, że padły dobre słowa, oceniające misję Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa jako istotne narzędzie w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania - dodał Bronisław Komorowski.

 

Podpisanie umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE planowane jest na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada. Kraje UE uzgodniły wstępnie w poniedziałek, że jeśli do podpisania dokumentu dojdzie, część jego zapisów zostanie wprowadzona w życie natychmiast, czyli jeszcze przed zakończeniem ratyfikacji przez parlamenty państw unijnych. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.