przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 16 października 2010

Prezydent na audiencji u papieża

Audiencja u Benedykta XVI   |   Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI Audiencja u Benedykta XVI

Ponad pół godziny trwała sobotnia audiencja prezydenta Bronisława Komorowskiego u papieża Benedykta XVI w Watykanie. Po zakończonej rozmowie w cztery oczy, jedynie z udziałem tłumacza, do prezydenta dołączyła małżonka Anna Komorowska i członkowie polskiej delegacji.

Ojciec święty podarował parze prezydenckiej oraz członkom delegacji różańce. Prezydent Komorowski ofiarował papieżowi dwa prezenty - faksymile z Biblioteki Narodowej pierwszej strony koncertu Fryderyka Chopina f-moll, oprawione w białą skórę, z komentarzem w języku włoskim, oraz podobnie oprawiony album rękopisów Chopina ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Od Benedykta XVI otrzymał natomiast złoty medal pontyfikatu.

Papież rozpoczął rozmowę z prezydentem słowami, że Polska będzie miała jutro nowego świętego - Stanisław Kazimierczyka - za co Komorowski podziękował Benedyktowi XVI.

Żyjący w XV wieku w Krakowie zakonnik i kaznodzieja bł. Stanisław Kazimierczyk zostanie w niedzielę w Rzymie kanonizowany. Udział w uroczystej mszy św. kanonizacyjnej na pl. św. Piotra zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. Z Krakowa do Rzymu pojadą biskupi krakowscy z metropolitą kard. Stanisławem Dziwiszem i kard. Franciszkiem Macharskim oraz zakonni współbracia Kazimierczyka - kanonicy regularni. Na uroczystości udają się też: przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, sekretarz Episkopatu bp Stanisław Budzik oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Na zakończenie audiencji Anna Komorowska poprosiła papieża o błogosławieństwo dla dzieci i mającej się narodzić wnuczki. Po audiencji Komorowski udał się na spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

Prezydent w przededniu audiencji u papieża zapowiedział, że zaprosi Ojca Świętego do Polski. Wyraził nadzieję, że jego zaproszenie zostanie przyjęte, bo - jak podkreślił - związki Polski i Watykanu są i będą w przyszłości wyjątkowe.

- Dla Kościoła hierarchicznego Polska jest zawsze krajem istotnym we wszelkich nadziejach na przyszłość. Ale i dla Polaków sytuacja w Kościele, rola Kościoła w rożnych obszarach życia politycznego i społecznego na świecie ma ogromne znaczenie - powiedział prezydent Komorowski.

Poinformował też, że będzie rozmawiał z Benedyktem XVI o stosunkach między Polską a Stolicą Apostolską. Jak podkreślił, Polska ma nadzieję, że na świecie będzie kontynuowana polityka, która eliminuje świat konfliktu albo go osłabia, a buduje świat pojednania, porozumienia i współpracy.

Przed audiencją para prezydencka uczestniczyła we mszy świętej w kaplicy polskiej znajdującej się niedaleko grobu Jana Pawła II. Anna i Bronisław Komorowscy złożyli też kwiaty przy grobie polskiego papieża. Prezydent podkreślał, że jest dla niego ważne, iż będzie mógł pomodlić się przy grobie Jana Pawła II w dniu 32. rocznicy jego wyboru na papieża. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.