przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 25 września 2013

Prezydent o osiągnięciach polskiego biznesu w USA

  |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z liderami biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Polski biznes ma w ostatnich latach imponujące osiągnięcia w USA, czego dowodem jest dynamiczny wzrost inwestycji – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu w środę w Nowym Jorku z czołowymi przedstawicielami biznesu polsko-amerykańskiego.

 

- Trudny rynek amerykański staje się dostępny dla polskich firm – podkreślił prezydent sukcesy polskich przedsiębiorców i inwestorów w USA. Przyznał, że wciąż istnieje duża nierównowaga w relacjach gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską, ale zaznaczył, że odnoszący w ostatnich latach „imponujące osiągnięcia” polscy przedsiębiorcy dążą do jej wyrównania.

 

Dowodem jest obserwowany od 2-3 lat dynamiczny wzrost inwestycji polskich w USA, których łączna wartość przekroczyła ponad 2 mld dol., podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to co najwyżej kilkaset milionów. - Jestem pewien, że możliwe jest za rok 3 mld bezpośrednich inwestycji– mówił prezydent, chwaląc polskich biznesmenów. W pierwszej połowie tego roku polskie firmy zanotowały wzrost eksportu do USA o 26 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

Na spotkanie z prezydentem w polskim konsulacie w Nowym Jorku przybyło ponad stu przedsiębiorców odnoszących sukcesy w polsko-amerykańskich relacjach gospodarczych, w tym przedstawiciele 10 polsko-amerykańskich izb handlowych działających na terenie USA.

 

O swych osiągnięciach opowiadali m.in. przedstawiciele firmy HTL-Strefa, przedstawiciele Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno”, a także przedstawiciele śląskiej firmy LGBS.

 

- Polscy biznesmeni w USA to już jest licząca się siła – powiedział prezydent Komorowski. Zapewnił, że zarówno władze Polski, jak i USA wspierają rozwój współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Ocenił, że dodatkowym impulsem dla rozwoju tej współpracy będzie Handlowo-Inwestycyjne Partnerstwo Transatlantyckie, którego negocjacje rozpoczęły niedawno UE i USA.

 

- Polska wpiera ten projekt politycznie i oczywiście musimy pilnować naszych interesów – powiedział prezydent. Przyznał, że negocjacje tej umowy, która ma stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu, będą bardzo trudne, ale to właśnie firmy i biznesmeni, którzy działają w USA powinni stanowić największy bodziec dla europejskich polityków, by te negocjacje przyspieszyć.

 

Środowe spotkanie prezydenta Polski w USA z liderami biznesu polsko-amerykańskiego jest już drugim w ramach cyklu „Championi biznesu Polska-USA”; podobne ma odbyć się także za rok. (PAP)

 


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.