przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 27 września 2013

"Niszczenie broni chemicznej Syrii za zgodą RB ONZ"

Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że likwidacja arsenału broni chemicznej Syrii powinna być realizowana przy akceptacji całej opinii międzynarodowej, w tym też Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

- Jest jeszcze dość daleka i długa droga przed nami, ale niewątpliwie został uczyniony zdecydowany krok w dobrą stronę - ocenił w piątek Bronisław Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Nowym Jorku.


W jego opinii sprawa likwidacji syryjskiego arsenału broni chemicznej powinna być realizowana przy akceptacji całej opinii międzynarodowej, w tym też Rady Bezpieczeństwa. - Bo wtedy jest to mocny i zdecydowany mandat do upominania się i egzekwowania, jeśli będzie to konieczne, ostatecznego zniszczenia arsenału broni chemicznej w Syrii - argumentował prezydent.


W ocenie prezydenta Komorowskiego to może otwierać drogę także likwidacji tego rodzaju potencjalnych zagrożeń i w innych częściach świata.


- Jeśli międzynarodowa opinia publiczna mówi jedynym głosem, to mówi o wiele silniej i ma silniejszy mandat do wymuszania realizacji nawet trudnych decyzji - dodał Bronisław Komorowski.


Pięć mocarstw - stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania) porozumiało się w czwartek ws. projektu rezolucji o likwidacji syryjskiej broni chemicznej.


Rezolucja dawać będzie mandat ONZ do działań w celu pozbawienia reżimu syryjskiego broni chemicznej, której użył 21 sierpnia przeciw powstańcom, zabijając ponad 1400 osób, w większości cywilów. Byłaby zgodna z porozumieniem między USA a Rosją, które na początku września zapobiegło akcji zbrojnej przeciw reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, zapowiadanej wcześniej przez prezydenta USA Baracka Obamę.


W projekcie rezolucji znajduje się odwołanie do artykułu 7 Karty Narodów Zjednoczonych, który dopuszcza zastosowanie siły lub innych środków przymusu wobec państwa łamiącego prawo międzynarodowe. Jednak - zgodnie z żądaniem Rosji - użycie siły wobec Syrii, gdyby nie podporządkowała się decyzji Rady Bezpieczeństwa, będzie wymagać przyjęcia przez RB ONZ kolejnej rezolucji. (PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.