przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 18 października 2013

Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Viadrina

  |   Wspólne przejście Prezydentów Polski i Niemiec przez most graniczny Wspólne przejście Prezydentów Polski i Niemiec przez most graniczny Frankfurt nad Odrą Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą - otwarcie wystawy „Lernt Polnisch” Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą - otwarcie wystawy „Lernt Polnisch” Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą - otwarcie wystawy „Lernt Polnisch” Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą - otwarcie wystawy „Lernt Polnisch” Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą Prezydenci Polski i Niemiec na Uniwersytecie Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą Prezydenci Polski i Niemiec we Frankfurcie Prezydenci Polski i Niemiec we Frankfurcie

Prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck w piątek po inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum w Słubicach złożyli wizytę w Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą po stronie niemieckiej.

 

Prezydenci wzięli udział w dyskusji pt. „Uczmy się od siebie? – Jakie wnioski może wyciągnąć Europa z własnej przeszłości”.  Podczas rozmowy ze studentami mówili o przeciwdziałaniu umacniającym się tendencjom do renacjonalizacji polityki w Europie, co dzieje się kosztem instytucji UE.

 

- Nie wolno oddać środowiskom skrajnym monopolu na reprezentowanie interesu narodowego – podkreślił Bronisław Komorowski, zwracając uwagę na potrzebę kształtowania nowoczesnego patriotyzmu. Uznał za ważne działania na rzecz umocnienia poglądów centrowych i przekonanie opinii publicznej, że taka polityka jest najlepsza dla kraju. - Trzeba budować świat bez lęków wobec sąsiadów – zaznaczył Prezydent RP.

 

Joachim Gauck zwrócił uwagę, że nieufność wobec UE opanowała nawet „stare europejskie kraje” w rodzaju Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem takie postawy są wynikiem „lęku przed nowoczesnym nieznanym światem”. Lęki wykorzystywane są przez populistów, którzy nie zawsze są faszystami czy nazistami – ocenił prezydent Niemiec. Potrzebujemy dobrze funkcjonującej Europy, a równocześnie Europy skromnej - dodał. Ostrzegł przed zapędami unijnych biurokratów do regulowania spraw, którymi „nie powinni się interesować". Gauck raz po raz apelował do studentów, by podchodzili do Unii Europejskiej „z pasją”.

 

Obaj prezydenci wspominali też początki swojej działalności opozycyjnej. Bronisław Komorowski wskazał na tradycję rodzinną jako decydujący czynnik dla zaangażowania się po stronie opozycji. - Ja inaczej nie mogłem, nie miałem żadnych szans, jak wejść bardzo wcześnie w kolizję z systemem - mówił. Wymienił też Kościół i uniwersytety jako „oazę”, do których „system nie miał dostępu”.

 

Obaj prezydenci wzięli udział w otwarciu wystawy „Lernt Polnisch” („Uczcie się polskiego”)  przygotowanej przez Niemiecki Urząd do spraw Akt Państwowej Służby Bezpieczeństwa (Stasi) byłej NRD. Oprowadził ich szef urzędu Ronald Jahn.  - Polska Solidarność dodawała Niemcom w NRD otuchy – powiedział Jahn.  - To była wspólna walka – podkreślił Bronisław Komorowski.  - Możemy cieszyć się, że się udało - dodał.

 

We frankfurckiej uczelni studiuje blisko 6,5 tys. studentów, jedna czwarta z nich pochodzi z zagranicy; Polacy stanowią 10 proc. studiujących. W początkowym okresie działania Viadriny studenci z Polski stanowili jedną trzecią.

 

Uniwersytet Viadrina powstał w 1506 roku i był przez 300 lat wiodącym ośrodkiem akademickim na terenie Prus. Studiowali tutaj między innymi bracia Humboldtowie oraz poeta Heinrich von Kleist. Po utworzeniu w 1810 roku uniwersytetu w Berlinie stracił na znaczeniu i wkrótce przestał istnieć. Uczelnię reaktywowano w 1991 roku, wkrótce po zjednoczeniu Niemiec, kładąc od początku akcent na współpracę polsko-niemiecką.

 (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.