przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 21 października 2013

"Liczymy na ściślejsze związki gospodarcze z Mongolią"

  |   Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - rozmowa z Prezydentem Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - rozmowa z Prezydentem Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - rozmowa z Prezydentem Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - podpisanie dwustronnej deklaracji o współpracy w sektorze górnictwa Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - oświadczenia dla prasy Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - Forum Gospodarcze Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - Forum Gospodarcze Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - Forum Gospodarcze Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii - Forum Gospodarcze Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Mongolii

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że liczy na ściślejsze związki gospodarcze z Mongolią. Chwalił Mongolię za sukcesy gospodarcze oraz za jej zaangażowanie w procesy demokratyzacji w Azji.

 

Relacje polsko-mongolskie są coraz lepsze, zacieśnia się nasza współpraca, kontakty dyplomatyczne i polityczne są coraz intensywniejsze - powiedział Bronisław Komorowski, który w poniedziałek podczas wizyty roboczej w Mongolii spotkał się z prezydentem tego kraju Cachiagijnem Elbegdordżem.

 

Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że prezydent Mongolii w najbliższym czasie złoży oficjalną wizytę w Warszawie, co - jego zdaniem - jeszcze bardziej umocni wzajemne kontakty gospodarcze. - W czasie rozmów przekazałem wysoką ocenę zaangażowania Mongolii w procesy demokratyzacji całego regionu Azji, to jest jakaś równoległa droga rozwoju Polski i Mongolii, bo i nasz kraj odgrywał rolę pioniera w procesach demokratyzacji Europy Wschodniej - mówił. 

 

Jak ocenił, "wspólnota działania na rzecz poszerzenia obszaru demokratycznie zarządzanego w obu naszych regionach zobowiązuje do pogłębionej współpracy także w innych obszarach". - W sposób szczególny liczę na pogłębioną współpracę w obszarze gospodarczym. Oceniam, że potencjał gospodarczy, który jest efektem nieustannego rozwoju ekonomicznego Polski, pomimo kryzysu gospodarczego i imponującego wzrostu gospodarczego Mongolii nie przekłada się w stopniu wystarczającym na relacje biznesowe polsko-mongolskie - mówił polski prezydent.

 

Cachiagijn Elbegdordż wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków gospodarczych z Polską. Jak dodał, rozmowy dwustronne dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej, promowania demokracji, kwestii obronnych oraz współpracy na arenie międzynarodowej.

 

- Wizyta prezydenta Komorowskiego jest bardzo ważnym elementem naszych relacji i przyczyni się do rozwoju i poszerzenia przyjaznych stosunków między Mongolią i Polską - przekonywał Cachiagijn Elbegdordż.

 

W obecności prezydentów została podpisana  „Deklaracja pomiędzy Ministrem Gospodarki RP a Ministrem Górnictwa Mongolii o współpracy w sektorze górnictwa i maszyn górniczych”.

 

Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że ta deklaracja "zostanie wypełniona konkretną treścią".

 

Zdaniem prezydenta Mongolii podpisany dokument "przyczyni się do pełnego wykorzystania możliwości współpracy gospodarczej dla obu krajów".

 

Bronisław Komorowski w poniedziałek spotkał się też z premierem i przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego (parlamentu) Mongolii. Wziął też udział w polsko-mongolskim Forum Gospodarczym.

 

- Forum Gospodarcze to miejsce spotkania praktyków życia gospodarczego, ludzi biznesu z Polski i Mongolii. W warunkach ramach wolnorynkowej gospodarki politycy mogą tworzyć ramy wzajemnej współpracy i dobry klimat do współpracy - mówił polski prezydent.

 

Podstawą gospodarki Mongolii jest wydobycie węgla, miedzi i złota. Według danych mongolskiego ministerstwa górnictwa sektor wydobywczy tego kraju wytwarza 22 proc. PKB (13,3 mld dol. w 2012 roku). Surowce mineralne stanowią 89 proc. eksportu kraju i przynoszą 70 proc. przychodów skarbu państwa z tytułu podatków. Z badań geologicznych wynika, że w kraju jest 80 pokładów różnych pierwiastków nadających się do przemysłowego wydobycia, w tym również pierwiastków ziem rzadkich. Podstawę polskiego eksportu do Mongolii stanowią produkty spożywcze.

 

Dużym powodzeniem cieszą się w Mongolii polskie przetwory, zwłaszcza ogórki kiszone i konserwowe oraz kompoty i dżemy. Szansą na pogłębienie polsko-mongolskiej współpracy gospodarczej może być ponad tysiąc obywateli tego azjatyckiego państwa, którzy ukończyli w Polsce studia i zajmują w Mongolii wiele ważnych stanowisk kierowniczych, także w urzędach państwowych. W rządzie mongolskim było też wielu ministrów, którzy wykształcenie zdobywali w Polsce. Zobacz także: Prezydent przed wizytą w Mongolii i Korei Płd.

 

Z Mongolii polska delegacja uda się w poniedziałek do Korei Południowej, gdzie we wtorek w Seulu będzie Bronisław Komorowski będzie rozmawiał z prezydent tego państwa panią Park Geun-hye oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei Kang Czang Hi. Weźmie także udział w szczycie gospodarczym i złoży wieniec na Cmentarzu Narodowym.

 

W środę prezydent RP weźmie udział w otwarciu Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesu oraz gali "Polsko-Koreańska Noc Biznesu"; spotka się też ze studentami i kadrą Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk.W planach jest też wizyta w strefie zdemilitaryzowanej Panmundżom między Koreą Południową, a Północną, gdzie Bronisław Komorowski ma rozmawiać z południowokoreańskimi i amerykańskimi wojskowymi. Prezydent złoży również wizytę w obozie Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.
(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.