przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 21 października 2013

Prezydent rozpoczął wizytę w Korei Południowej

  |   Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd. Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd. Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd. Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd. Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd. Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd. Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd. Prezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Korei Płd.

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Korei Południowej. Główne tematy jego rozmów w Seulu to współpraca gospodarcza, inwestycje oraz sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

 

Prezydentowi towarzyszą Małżonka Anna Komorowska, a także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz około czterdziestu przedstawicieli polskiego biznesu. Wcześniej w poniedziałek prezydent złożył roboczą wizytę w Mongolii. Zobacz także: "Liczymy na ściślejsze związki gospodarcze z Mongolią"

 

We wtorek Komorowski będzie rozmawiał z prezydent Korei Płd. panią Park Geun-hye oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei. Weźmie udział w szczycie gospodarczym; złoży również wieniec na Cmentarzu Narodowym. W środę prezydent weźmie udział w otwarciu Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesu oraz gali "Polsko-Koreańska Noc Biznesu"; spotka się też ze studentami i kadrą Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk.

 

W planach jest wizyta w strefie zdemilitaryzowanej Panmundżom między Koreą Południową, a Północną, gdzie prezydent ma rozmawiać z południowokoreańskimi i amerykańskimi wojskowymi; złoży również wizytę w obozie Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Oba państwa koreańskie od czasu konfliktu zbrojnego w latach 1950-53 pozostają w stanie wojny.

 

Według Bronisława Komorowskiego działania na rzecz zwiększenia polskiego eksportu na rynki pozaeuropejskie to "najbardziej prawidłowy kierunek działań" poprawiających kondycję gospodarki polskiej w okresie wychodzenia Unii Europejskiej z kryzysu. - To jest także szansa na podtrzymanie tego zasadniczego koła zamachowego polskiej gospodarki - przekonywał prezydent.

 

Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że Korea Płd. jest drugim po Japonii największym inwestorem azjatyckim w naszym kraju. - Prezydent będzie przekonywał koreańskich partnerów do kolejnych inwestycji w Polsce, tak aby doszło do podniesienia poziomu obrotów handlowych pomiędzy naszymi krajami - powiedział.

 

Jaromir Sokołowski poinformował, że w trakcie wizyty zostaną podpisane umowy o współpracy w dziedzinie obronności oraz protokół aktualizacyjny umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.Według Sokołowskiego, prezydent przypomni też o wieloletnim, istotnym zaangażowaniu Polski w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei, powołanej w 1953.

 

W tym roku mija 60. rocznica powołania tej komisji, prezydent chce, aby jego wizyta w Panmundżomie nawiązywała do udziału Polski w procesie pokojowym między dwoma państwami koreańskimi - zaznaczył minister. Jak dodał, prezydent będzie też zabiegał o poparcie Korei Południowej dla zaangażowania Polski na forach międzynarodowych, m.in. dla kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Resort gospodarki zwraca uwagę, że Korea Płd. należy do krajów, które w ostatnim półwieczu osiągnęły najbardziej spektakularny sukces gospodarczy. W ciągu zaledwie jednego pokolenia jeden z najbiedniejszych krajów awansował do grona najbardziej rozwiniętych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarek świata. W 2012 r. obroty handlowe Polski i Korei Płd. kształtowały się na poziomie 3,9 mld euro. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.