przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 listopada 2013

Prezydent w Izraelu i na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej

  |   Prezydent z Małżonka rozpoczął wizytę w Izraelu i na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Prezydent z Małżonka rozpoczął wizytę w Izraelu i na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Ceremonia oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie Spotkanie z szefową opozycji Shelly Yachimowicz Spotkanie z szefową opozycji Shelly Yachimowicz Spotkanie z szefową opozycji Shelly Yachimowicz Spotkanie z szefową opozycji Shelly Yachimowicz Spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu

Od powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie prezydent Bronisław Komorowski z małżonką rozpoczął w poniedziałek oficjalną, trzydniową wizytę w Izraelu oraz wizytę na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej.

 

W poniedziałek przed południem prezydent Komorowski spotkał się z prezydentem Izraela Szimonem Peresem,  następnie szefową opozycji Shelly Yachimowicz, a także z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. We wtorek w Betlejem Komorowski będzie rozmawiał z prezydentem Palestyńskiej Władzy Narodowej Mahmudem Abbasem.

 

Jak powiedział dziennikarzom minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski, prezydent Komorowski przekaże, iż "Polska opowiada się za kompleksowym uregulowaniem konfliktu izraelsko-arabskiego". - Prezydent potwierdzi, że Polska popiera zawarcie przez obie strony porozumienia pokojowego, opartego na zasadzie dwóch państw - żydowskiego państwa Izrael i państwa Palestyna, pokojowo współistniejących w bezpiecznych granicach - sprecyzował Jaromir Sokołowski.

 

Minister dodał, że prezydent "opowie się także za ścisłą koordynacją działań UE i USA w wypracowaniu wspólnego stanowiska społeczności międzynarodowej wobec bliskowschodniego procesu pokojowego".

 

W tym samym czasie co polski prezydent w Jerozolimie będzie przebywał amerykański sekretarz stanu John Kerry, który później złoży wizytę w Warszawie.

 

W rozmowie z prezydentem Palestyńskiej Władzy Narodowej Bronisław Komorowski zapewni, że "Polska będzie kontynuować pomoc rozwojową dla obszarów Autonomii". Jak argumentował Sokołowski, "poprzez projekty pomocowe Polska chce w miarę możliwości wnieść wkład w budowę fundamentów państwowości palestyńskiej".

 

W czasie wizyty Para Prezydencka odwiedzi m.in. Instytut Yad Vashem i Centrum Menachema Begina.

 

- Prezydent będzie chciał potwierdzić szczególny charakter więzów polsko-izraelskich, ze względu na historię, a także szczególny charakter odpowiedzialności za pamięć o wspólnej przeszłości - powiedział prezydencki minister.

 

Podczas wizyty w Yad Vashem - zaznaczył Jaromir Sokołowski - prezydent przypomni o roli Żegoty w czasie II wojny światowej, zobaczy pomnik poświęcony pamięci Janusza Korczaka, jak również wspomni Irenę Sendlerową i wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego na rzecz ratowania Żydów.

 

W czasie wizyty Bronisław Komorowski zwróci uwagę na konieczność wzmocnienia więzów gospodarczych; stąd towarzysząca prezydentowi delegacja polskiego biznesu i jego udział w polsko-izraelskim forum gospodarczym w Tel Awiwie.

 

- Prezydent będzie chciał rozmawiać na temat możliwości transferu technologii i wiedzy, jak wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne w przemyśle i jak organizować współpracę nauki z biznesem, tak by najlepsze rozwiązania technologiczne mogły być wdrażane - podkreślił Jaromir Sokołowski.

  (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.