przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 5 listopada 2013

Spotkanie z prezydentem Mahmudem Abbasem

  |   Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Wizyta Prezydenta RP na obszarze Palestyńskiej Władzy Narodowej Prezydenci Bronisław Komorowski i Mahmud Abbas po rozmowach plenarnych Konferencja prezydentów Bronisława Komorowskiego i Mahmuda Abbasa Konferencja prezydentów Bronisława Komorowskiego i Mahmuda Abbasa Konferencja prezydentów Bronisława Komorowskiego i Mahmuda Abbasa

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Betlejem z prezydentem Palestyńskiej Władzy Narodowej Mahmudem Abbasem. Na wspólnej konferencji prasowej Bronisław Komorowski zapewniał, że Polacy rozumieją dążenia do budowy własnego państwa narodowego w Palestynie.

 

- Polska jako członek UE w pełni popiera rozwiązania związane z kryzysem bliskowschodnim, popiera stanowisko UE w sprawach zasadniczych dla relacji w tym regionie, jak i życzy sukcesu misji amerykańskiej dążącej do rozwiązania problemów w relacjach bezpośrednich z Izraelem i z Palestyną - powiedział polski prezydent.

 

 - Życzymy Palestynie sukcesu w ramach trudnego procesu nie tylko budowy własnego państwa, ale budowania tutaj rozwiązań świata pokoju, a nie świata konfliktu - podkreślił Bronisław Komorowski. Prezydent wyraził nadzieję, że częścią rozwiązania pokojowego będzie rozwiązanie problemu żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.

 

Mahmud Abbas wskazywał na pozytywną rolę USA, by pokojowe rozmowy mogły osiągnąć zamierzony cel w ciągu przewidzianych 9 miesięcy. - Nie zapominamy roli Kwartetu Bliskowschodniego, w tym Rosji i UE - dodał. - Wszyscy chcą dojść do pokoju, więc naszym obowiązkiem jest wykorzystać tę szansę - zaznaczył. 

 

Jak deklarował, Palestyńska Władza Narodowa poważanie podchodzi do negocjacji z Izraelem. - Nie chcemy więcej niż jest zawarte w rezolucjach ONZ, by miały zastosowanie wobec nas i wobec Izraelczyków - dodał Abbas. Według niego nie ma innej alternatywy i pokój jest jedyną drogą dojścia do sprawiedliwego rozwiązania ze stroną izraelską, by mógł w naszym regionie zapanować pokój. - Nie ma alternatywy dla negocjacji pokojowych - oświadczył Abbas.

 

Także zdaniem polskiego prezydenta znalezienie pokojowego rozwiązania między Izraelem a Palestyną to klucz do bezpieczeństwa całego regionu Bliskiego Wschodu. - Ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, jakim jest styk państwa izraelskiego i państwa palestyńskiego. Tu jest prawdopodobnie jeden z kluczy do rozwiązania sytuacji w całym regionie - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Równolegle z wizytą prezydenta Komorowskiego odbyło się polsko-palestyńskie forum biznesu z udziałem członków kierownictwa Ministerstwa Gospodarki, Krajowej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Pracodawców oraz przedstawicieli ponad 20 firm. Stronę palestyńską reprezentował wicepremier ds. gospodarczych M. Mustafa (szef Palestyńskiego Funduszu Inwestycyjnego) oraz minister gospodarki. Podpisano porozumienie o współpracy między KIG a Stowarzyszeniem Palestyńskich Biznesmenów.

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.