przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 listopada 2013

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie

  |   Prezydent w drodze na szczyt w Wilnie Prezydent w drodze na szczyt w Wilnie Oficjalne powitanie przewodniczących delegacji Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - briefing prasowy Prezydenta RP Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - briefing prasowy Prezydenta RP Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - briefing prasowy Prezydenta RP Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - briefing prasowy Prezydenta RP Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - briefing prasowy Prezydenta RP Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - briefing prasowy Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w Wilnie w III szczycie Partnerstwa Wschodniego, do którego należy sześć państw: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Gruzja i Mołdawia parafowały w piątek umowy stowarzyszeniowe z UE.

 

Szczyt rozpoczął się w czwartek wieczorem w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. 

 

W piątek rano odbyło się oficjalne powitanie przewodniczących delegacji.  Następnie Gruzja i Mołdawia parafowały umowy stowarzyszeniowe z UE. Ceremonia podpisania dokumentów odbyła się w obecności głów państw i rządów.

 

Następnie odbyła się sesja plenarna, a po niej konferencja prasowa z udziałem Prezydent RL Dalii Grybauskaitė, Przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy'a i Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, a później - briefing prasowy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zobacz także: "UE czeka na Ukrainę"

 

Prezydent mówił, że zabrakło ”kropki nad i” w postaci podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Ale jak dodał, Ukraina jest zapraszana do stołu rozmów. - Unia deklaruje otwartość drzwi i czekanie życzliwe na Ukrainę i decyzje władz państwa ukraińskiego, a Polska w tych drzwiach „trzyma nogę”, aby się nie zatrzasnęły i były elementem zachęty dla państwa ukraińskiego do kontynuowania wysiłku znalezienia dla Ukrainy godnego miejsca w ramach świata zachodu – zapewnił Bronisław Komorowski.

 

- Polska zrobiła bardzo wiele, myślę, że zrobiła wszystko albo nawet trochę więcej we wspieraniu Ukrainy na tej niełatwej drodze  - powiedział Prezydent RP .

 

Prezydentowi w Wilnie towarzyszył minister Jaromir Sokołowski. 

(PAP, inf. własna)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.