Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 listopada 2013

"UE czeka na Ukrainę"

  |   Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Unia Europejska deklaruje otwartość drzwi i czekanie życzliwe na Ukrainę, na decyzję władz państwa ukraińskiego. Polska deklaruje gotowość dalszego wsparcia – mówił prezydent Bronisław Komorowski w piątek po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

 

- Z punktu widzenia polskiego - była i jest w dalszym ciągu, i jestem przekonany, że będzie w przyszłości, gotowość wspierania dążeń ukraińskich do uczestnictwa w procesie integrowania się świata zachodniego – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski na konferencji prasowej w Wilnie.


- Polska zrobiła bardzo wiele, myślę, że zrobiła wszystko albo nawet trochę więcej we wspieraniu Ukrainy na tej niełatwej drodze - dodał. Podkreślił, że Ukraina to jest nie tylko władza państwowa, bez której trudno tego rodzaju procesy przeprowadzać, ale to także opinia publiczna ukraińska.

 

Zobacz także: Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - Polskie założenie było oczywiste: sprzyjać procesom, które będą owocowały zbliżeniem Ukrainy do wartości świata zachodniego i perspektywy uczestniczenia w procesie integracji. Na tej drodze udało się osiągnąć bardzo wiele – podkreślił. 

 

 

- Nigdy sprawy między Ukrainą a Europą tak daleko nie zaszły. To też jest samo w sobie pewnym sukcesem. Aczkolwiek dzisiaj zakwestionowanym przez bieg wydarzeń - dodał.

 

Wskazywał, że sprawą niezwykle istotną jest wdrożenie - przy polskiej pomocy i zachęcie - całego szeregu rozwiązań ustawowych w prawodawstwie ukraińskim, zgodnie z oczekiwaniami i wymogami UE. Jak dodał, dotyczy to ustawy o prokuraturze, ordynacji wyborczej, a także całego szeregu ustaw, które są w prawodawstwie ukraińskim dzisiaj. - I których nie będzie łatwo zmienić, a mam nadzieję, że nikt tego nie będzie próbował robić – zaznaczył.
 

Według prezydenta, trzeci, bardzo istotny element to przemiany w ukraińskiej opinii publicznej. - To jest także efekt ostatnich lat. Wzrost o prawie 100 proc. poparcia Ukraińców dla wizji uczestniczenia Ukrainy w integrowaniu się świata zachodniego – podkreślił.
 

Prezydent zaznaczył, że zabrakło "kropki nad i" w postaci podpisania umowy stowarzyszeniowej.


- Ukraina jest zapraszana do stołu rozmów. Unia deklaruje otwartość drzwi i czekanie życzliwe na Ukrainę i decyzję władz państwa ukraińskiego, a Polska w tych drzwiach "trzyma nogę", aby się nie zatrzasnęły i były elementem zachęty dla państwa ukraińskiego do kontynuowania wysiłku znalezienia dla Ukrainy godnego miejsca w ramach świata zachodu – zapewnił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent wskazywał powołując się na polskie doświadczenia w integracji z UE, że stowarzyszenie przynosi bardzo wymierne korzyści, wymuszają także głębokie zmiany korzystne dla każdego państwa. Jak zaznaczył, ten argument powinien dotrzeć także do ukraińskiej opinii publicznej.


- Z polskich doświadczeń wynika – czym starałem się podzielić także z prezydentem Janukowyczem – że Unia nie jest łatwa w dawaniu obietnic, ale gdy coś obieca nigdy nie oszukuje - podkreślił.  Zaznaczył, że Polska przekonała się dobitnie, że deklaracje składane przez UE są wykonywane w 100 procentach. - To dedykujemy władzom Ukrainy i ukraińskiej opinii publicznej - mówił.

- Ważnym elementem utrzymania relacji polsko-ukraińskich, istotnych z punktu widzenia także przyszłości, dziś można powiedzieć: w ramach rzeczywistości postwileńskiej, miało być i będzie otwarcie kolejnego przejścia granicznego. To otwarcie będzie miało miejsce w poniedziałek, będzie miało również miejsce forum gospodarcze polsko-ukraińskie we Lwowie – zaznaczył. I zapowiedział też, że otwarcie przejścia Budomierz-Hruszew odbędzie się w poniedziałek na poziomie wicepremierów. - Tak zakomunikowała strona ukraińska, strona polska może wyrazić satysfakcję, że to przejście stanie się faktem - zaznaczył.


Prezydent wspomniał, że według jego wiedzy zwiększy ono o ok. 10 proc. przepustowość wszystkich przejść granicznych pomiędzy Polską a Ukrainą, więc i siłą rzeczy między Ukrainą a UE.

 

Poleć znajomemu