Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 8 grudnia 2013

"Arabia Saudyjska pożądanym partnerem ekonomicznym Polski"

  |   Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej. Rozmowa Prezydenta RP i Następcy Tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Księcia Salmana Bin Abdulaziz Al-Saud Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej. Rozmowa Prezydenta RP i Następcy Tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Księcia Salmana Bin Abdulaziz Al-Saud Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej. Rozmowa Prezydenta RP i Następcy Tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Księcia Salmana Bin Abdulaziz Al-Saud Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej. Rozmowa Prezydenta RP i Następcy Tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Księcia Salmana Bin Abdulaziz Al-Saud Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej. Rozmowa Prezydenta RP i Następcy Tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Księcia Salmana Bin Abdulaziz Al-Saud Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej. Wypowiedź dla mediów Prezydent Bronisław Komorowski w Arabii Saudyjskiej. Wypowiedź dla mediów

Arabia Saudyjska jest liczącym się w świecie i pożądanym przez Polskę partnerem ekonomicznym - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po rozmowach z Następcą Tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Księciem Salmanem Bin Abdulaziz Al-Saudem.

 

Bronisław Komorowski, który przebywa z wizytą w krajach Zatoki Perskiej, powiedział w niedzielę dziennikarzom, że z jego rozmów w Rijadzie wynika, iż jest duże zainteresowanie polską gospodarką, co – jego zdaniem – daje szansę na pogłębioną współpracę gospodarczą.

 

- Kapitał saudyjski jest już obecny na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, nie bezpośrednio, nie pod własnym szyldem, ale ta obecność tworzy najlepszy klimat i jest najlepszym przekaźnikiem informacji do biznesu saudyjskiego, że jest giełda (warszawska), która wyrosła na najpotężniejszą w naszej części Europy – ocenił prezydent.

 

Zobacz także: Wizyta Prezydenta RP w krajach Zatoki Perskiej Prezydent zachęca do inwestowania w Polsce Bronisław Komorowski poinformował, że rozmawiał z następcą saudyjskiego tronu również o sytuacji międzynarodowej, ale – jak sam przyznał – spotkanie było poświęcone przede wszystkim kwestiom ekonomicznym.

 

Prezydent określił spotkanie zKsięciem Salmanem Bin Abdulaziz Al-Saudem jako „owocne”. - Omówiliśmy cały szereg kwestii związanych ze współpracą polityczną między Polską, a Arabią Saudyjską – zaznaczył.

 

Przypomniał, że następca tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej jest jednocześnie ministrem obrony. -Ja też się poczuwam do związków z tym obszarem funkcjonowania państwa (Bronisław Komorowski był szefem MON), więc mieliśmy łatwość w znalezieniu wspólnego języka – mówił prezydent.

 

Bronisław Komorowski poinformował, że w trakcie wizyty została podpisana umowa o współpracy dwustronnej w zakresie obronności. - Ta umowa otwiera dalej idące dobre perspektywy na współpracę nie tylko sił zbrojnych, ale także przemysłu zbrojeniowego – ocenił.

 

- Zaprosiłem następcę tronu do Polski, spotkało się to z żywym zainteresowaniem i jestem pewien, że po odpowiednich procedurach, uwzględniając kalendarze, ważne w obu krajach, będziemy mogli się cieszyć tą wizytą – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że w Polsce studiuje blisko 800 studentów z Arabii Saudyjskiej, przede wszystkim na kierunku medycyny. - Polska ma ponad 400 uczelni wyższych, więc wachlarz uczelni do wyboru jest ogromny – zaznaczył. Jak zauważył, ciekawe jest to, że państwo saudyjskie świadomie zachęca kobiety do studiowania. - To fragment szerszego planu modernizacji państwa i społeczeństwa – ocenił.

 

Prezydent w niedzielę zwiedził też twierdzę Masmak w Rijadzie oraz odbył krótki spacer po mieście.(PAP)

 

Poleć znajomemu