Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 8 grudnia 2013

Prezydent zachęca do inwestowania w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski, który w niedzielę uroczyście otworzył Polsko-Saudyjskie Forum Biznesu w Rijadzie, zachęcał miejscowych biznesmenów do wzmacniania kontaktów handlowych i inwestowania w Polsce.

 

- Inwestycje w Polsce są nie tylko opłacalne, ale także bezpieczne, staramy się w ramach nadganiania straconego czasu umacniać naszą pozycję także poza Europą - podkreślił prezydent.

 

W Forum wzięło udział ok. 30 przedstawiciele polskich firm z sektorów: budowlanego, chemicznego, metalurgicznego, transportowego, spożywczego, informatycznego, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe, m.in. jachty, kosmetyki.

 

Zobacz także: "Arabia Saudyjska pożądanym partnerem ekonomicznym Polski" Zdaniem prezydenta u podstaw relacji polsko-saudyjskich, leży „naturalna ciekawość siebie”, ale także szacunek „z osiągnięć w budowie i rozwoju własnych państwowości oraz rozwoju gospodarek”.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że Polska jest szóstą gospodarką wśród krajów UE. - Ostatnie 25 lat, to okres nie tylko rozwoju, ale także budowy stabilności i bezpieczeństwa Polski oraz naszej gospodarki – podkreślił.

 

 

- Nadchodzi czas na dalsze zacieśnianie współpracy i zbudowanie podstaw współpracy ekonomicznej na bardziej ambitnych zasadach. (…) Zapraszamy saudyjskie fundusze inwestycyjne do udziału w polskiej prywatyzacji i do odważnego wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie – przekonywał Bronisław Komorowski.

 

Według prezydenta, wymiana handlowa między Polską, a Arabią Saudyjską powinna być zdecydowanie większa. - Jestem pewien, że nadszedł czas na duże, wspólne projekty, zapraszamy do udziału w realizacji przedsięwzięć w sektorze energetycznym, petrochemicznym, na rynku nieruchomości w Polsce – apelował.

 

Bronisław Komorowski zapewnił jednocześnie, że Polska jest gotowa angażować się w inwestycje saudyjskie, „wykorzystując polską wiedzę i kapitał ludzki”. Jak dodał, chodzi m.in. o udział polskich firm w przedsięwzięciach infrastrukturalnych: budowie dróg, kopalń, szpitali, czy osiedli mieszkaniowych.

 

Przewodniczący saudyjskiej rady izb gospodarczych Abdullah Al-Mobty wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta Komorowskiego przyczyni się do „zacieśnienia więzi przyjaźni” i współpracy gospodarczej. Zauważył, że Polska – jako jedyne państwo UE – utrzymało wzrost gospodarczy w trakcie kryzysu gospodarczego. - Polska jest stabilnym partnerem gospodarczym – ocenił Al-Mobty.

 

W 2012 roku w porównaniu do 2011 roku dynamika polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej wzrosła z 276 mln dolarów do 349 mln, a obroty wzrosły z 538 mln do 622 mln USD.

(PAP)

Poleć znajomemu