Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 grudnia 2013

Z Emirem Kataru o współpracy gospodarczej

  |   Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar Prezydent RP z Małżonką z wizytą oficjalną w Państwie Katar

Kwestie gazowe, współpraca gospodarcza oraz polskie doświadczenia przy organizacji ME 2012 w piłce nożnej - to główne tematy poniedziałkowych rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego z Emirem Kataru Tamimem Bin Hamadem Al-Thanim.

 

- Udało się (podczas rozmowy z emirem) potwierdzić szczególny klimat w kontaktach polsko-katarskich, których doświadczaliśmy w czasie wizyt szejków w Polsce – powiedział Bronisław Komorowski dziennikarzom.

 

Prezydent swoje rozmowy w Katarze nazwał "bardzo, bardzo obiecującymi". - Katar jest ważnym krajem dla Polski, krajem dużych nadziei ekonomicznych, który poszukuje pewnej możliwość zdywersyfikowania własnych partnerów politycznych w Europie, a Polska jest dla nich atrakcyjna – ocenił prezydent.

 

Jak zauważył, Katar patrzy na Polskę jako na kraj szybkiego rozwoju gospodarczego, ale także jako na kraj, który ma mocną pozycję w skali Europy, nie tylko Unii Europejskiej.

 

Tematem rozmów Komorowskiego i emira Kataru był m.in. kontrakt na dostawy gazu katarskiego, który ma płynąć do Polski od 2014 roku.  - Sprawa zasadnicza, która trochę wisi w powietrzu, to kwestia możliwości wykonania ważnego strategicznego zamysłu, jakim jest skonsumowanie umowy gazowej (z Katarem) związanej z budową gazoportu w Świnoujściu – podkreślił prezydent.

 

- Równolegle do kontaktów na szczytach państw toczą się rozmowy robocze, które zmierzają do warunków wykonania tej strategicznej umowy z korzyścią dla obu stron, z uwzględnieniem faktu, że w Polsce mamy do czynienia z opóźnieniem w zakresie oddania gazoportu w Świnoujściu do użytku – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że Polska wiąże duże nadzieje z budową gazoportu. Jak ocenił, gazoport może dystrybuować duże ilości gazu, nie tylko na terytorium Polski, ale także na terenie całej Europy Środkowo-Wschodniej.

 

- To strategiczny zamysł, warto myśleć razem z Katarczykami, gdzie można ulokować wspólne i dobre interesy z korzyścią także dla krajów trzecich (...), mam również na myśli Ukrainę – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Kolejny temat rozmów Bronisław Komorowskiego, to polskie doświadczenia przy organizacji ME 2012 w piłce nożnej. Katar organizuje w 2022 roku mistrzostwa świata w piłce nożnej.

 

- To wywołuje emocje narodowe przy też chyba niewielkich szansach na sukces czysto sportowy. Widać, że perspektywa mistrzostw świata to przedmiot pasji narodowej (Katarczyków) – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

W poniedziałek w obecności prezydenta został podpisany list intencyjny resortów spraw wewnętrznych o współpracy w zakresie szkoleń służb porządku publicznego oraz memorandum o porozumieniu komitetów olimpijskich.

 

We wtorek Bronisław Komorowski i premier Kataru, minister spraw wewnętrznych szejk Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al-Thani wezmą udział w otwarciu polsko-katarskiego forum gospodarczego.

Zobacz także: "Arabia Saudyjska pożądanym partnerem ekonomicznym Polski" Prezydent zachęca do inwestowania w Polsce

We wtorek po południu prezydent uda się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i będzie to ostatni etap jego podróży po krajach Półwyspu Arabskiego.

 

W niedzielę Prezydent RP odwiedził Arabię Saudyjską. Prezydentowi towarzyszy grupa 30 przedsiębiorców.

 (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu