przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 11 grudnia 2013

"Współpraca z Emiratami szansą dla Polski"

  |   Prezydent z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Prezydent z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

- Zjednoczone Emiraty Arabskie są szansą dla Polski, naszych towarów; to kraj ogromnych możliwości inwestycyjnych - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po środowym spotkaniu z następcą tronu Abu Dhabi szejkiem Mohammedem Bin Zayedem Al-Nahyanem.

Prezydent Komorowski, który przebywa z oficjalną wizytą w krajach arabskich, ocenił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że ZEA to ważny i coraz ważniejszy partner handlowy Polski.

- Zjednoczone Emiraty Arabskie ze względu na swoje położenie, są bramą do wielu innych krajów regionu, są szansą dla Polski, dla polskich towarów, to kraj ogromnych możliwości inwestycyjnych - przekonywał Bronisław Komorowski.

W środę w obecności prezydenta zostały podpisane dokumenty: w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, memorandum o porozumieniu w dziedzinie sportu oraz list intencyjny o współpracy w dziedzinie szkoleń służb granicznych. - Te umowy tworzą ramy dodatkowej współpracy dwustronnej - podkreślił Bronisław Komorowski.

Jak mówił prezydent, współpraca w dziedzinie szkoleń służb granicznych, jest istotna z punktu widzenia perspektywy zwiększania ruchu osobowego, ale także wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami.

- Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania jest szczególnie istotna w sytuacji kiedy chcemy przyciągnąć, jak największe zaangażowanie kapitału emirackiego w Polsce - podkreślił.

Według Bronisława Komorowskiego szansą na zwiększenie współpracy handlowej będzie utworzenie - w ramach polskiej ambasady - specjalnej komórki, która będzie zajmowała się promocją polskich osiągnięć gospodarczych i organizowaniem polskiego handlu z ZEA.

- Jestem przekonany, że dzięki podpisanym umowom i utworzeniu specjalnej komórki, wyspecjalizowanej w zakresie przekazywania informacji, promocji polskich możliwości i potrzeb, zwiększy się napływ kapitału inwestycyjnego - przekonywał prezydent.

W 2012 roku w porównaniu do 2011 roku dynamika polskiego eksportu do ZEA wzrosła z 342 mln do 440 mln dolarów, a obroty wzrosły z 458 mln do 542 mln dol. Łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w ZEA szacowana jest na 150 mln dol.

W 2012 roku kraj ten był trzecim pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie (po Izraelu i Arabii Saudyjskiej), zaś wśród krajów Ligi Arabskiej zajmował drugie miejsce, po Arabii Saudyjskiej.

W czwartek w Dubaju Komorowski będzie rozmawiał z najważniejszymi politykami w tym kraju, m.in. z wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Premierem, Ministrem Obrony, władcą Emiratu Dubaju Szejkiem Mohammedem Bin Rashid Al-Maktoum. Prezydent i towarzysząca mu grupa kilkudziesięciu polskich biznesmenów wezmą też udział w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.