przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 12 grudnia 2013

Prezydent w Dubaju: Polska bramą do Europy

  |   Prezydent RP wziął w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju Prezydent RP wziął w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju Prezydent RP wziął w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju Prezydent RP wziął w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju Prezydent RP wziął w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju Prezydent RP wziął w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spotkanie z Wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Premierem, Ministrem Obrony, władcą Emiratu Dubaju Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Spotkanie z Wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Premierem, Ministrem Obrony, władcą Emiratu Dubaju Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Spotkanie z Wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Premierem, Ministrem Obrony, władcą Emiratu Dubaju Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spotkanie z Wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Premierem, Ministrem Obrony, władcą Emiratu Dubaju Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Przyjęcie wydawane przez Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich inaugurującym obchody 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i ZEA Przyjęcie wydawane przez Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich inaugurującym obchody 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i ZEA Przyjęcie wydawane przez Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich inaugurującym obchody 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i ZEA Przyjęcie wydawane przez Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich inaugurującym obchody 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i ZEA Przyjęcie wydawane przez Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich inaugurującym obchody 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i ZEA Przyjęcie wydawane przez Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich inaugurującym obchody 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i ZEA Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Polska jest dla krajów arabskich bramą do Europy, a nasze osiągnięcia w ciągu ostatnich 25 lat są imponujące - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek wziął udział w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju.

Bronisław Komorowski, który przebywa z wizytą gospodarczą w krajach Zatoki Perskiej, zachęcał emirackich biznesmenów do wzmacniania kontaktów handlowych i inwestowania w Polsce.

W forum wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli polskich firm z sektora budowlanego, chemicznego, transportowego, spożywczego, a także firm związanych z produkcją energii odnawialnej i towarów luksusowych.

Prezydent zadeklarował, że Polska jest krajem otwartym na inwestycje. Przypomniał, że kontynuujemy program prywatyzacji, który obejmuje m.in. branże: energetyczną, chemiczną, farmaceutyczną, a także uzdrowiska.

Zobacz także: "Współpraca z Emiratami szansą dla Polski" Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Dubaj dla Polski to nie tylko globalne centrum finansowe i handlowe, ale także miejsce prawdziwego, ciekawego dialogu między Wschodem a Zachodem - ocenił prezydent. Zapewnił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla Polski kluczowym partnerem ekonomicznym na Bliskim Wschodzie.

Przypomniał, że Polska w 2014 roku będzie obchodziła 25-lecie odzyskania suwerenności. - Imponujące i warte podkreślenia są osiągnięcia Polski w ciągu 25 lat naszej wolności, także wolności ekonomicznej - podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydent wyraził też nadzieję, że Expo 2020, które odbędzie się w Dubaju, będzie spektakularnym sukcesem ZEA.

- Polska z prawdziwym podziwem patrzy na rolę Emiratów jako regionalnego centrum, staramy się odgrywać analogiczną rolę w Europie - mówił prezydent. Przypomniał, że Polska jest szóstą gospodarką Unii Europejskiej i swoistą bramą prowadzącą do całego region".


 

 

Prezydent przypomniał, że w czasach kryzysu Polska utrzymała wzrost gospodarczy. - To świadczy o dużej witalności polskiej gospodarki i dużym potencjale współpracy - przekonywał. - Nasza gospodarka obecnie przyspiesza i to nie tylko dzięki eksportowi, ale również popytowi krajowemu, dzięki rosnącym inwestycjom prywatnym - zaznaczył prezydent.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Bronisław Komorowski przekonywał, że ZEA są bramą do regionu Zatoki Perskiej, znakomitym pomostem do gospodarek innych regionów świata. - To dogodny i bardzo ważny partner Polski - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że Polska szuka partnerów gospodarczych, także poza Europą. - Rynki zewnętrzne w krajach trzecich mają ogromne znaczenie dla utrzymania naszego eksportu - podkreślił.

Wiceprezes Dubajskiej Izby Handlu i Przemysłu Hisham Al- Shirawi przekonywał, że Polska jest dla Dubaju ważnym rynkiem. Jak ocenił, Polska to dobry sposób wejścia na rynki europejskie. - Jesteśmy bramą do Bliskiego Wschodu i Afryki, zapewniamy bezpieczeństwo inwestycji - podkreślił Szirawi.

Minister Gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sułtan Bin Saeed Al-Mansouri nazwał Bronisława Komorowskiego przyjacielem Emiratów i całego regionu. Jak ocenił, wspólnym celem obu państw jest podniesienie na wyższy poziom wzajemnych relacji handlowych.

Wyraził też nadzieję, że do końca 2013 roku obroty handlowe między Polską a Emiratami przekroczą miliard dolarów. - Polska to dla nas idealny partner w Europie - podkreślił minister. Podziękował też za poparcie naszego kraju dla kandydatury Dubaju do organizacji Expo 2020.

Zobacz także: "Polska jest dla Kataru atrakcyjnym rynkiem" Z Emirem Kataru o współpracy gospodarczej Prezydent zachęca do inwestowania w Polsce "Arabia Saudyjska pożądanym partnerem ekonomicznym Polski" Wizyta Prezydenta RP w krajach Zatoki Perskiej W 2012 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie były trzecim pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie (po Izraelu i Arabii Saudyjskiej), zaś wśród krajów Ligi Arabskiej zajmował drugie miejsce, po Arabii Saudyjskiej.

Obroty w handlu między Polską a ZEA w 2012 roku wyniosły 542 mln dolarów, w tym eksport z Polski 440 mln USD, a import do Polski - 102 mln USD.

Prezydent Komorowski w czwartek rozmawiał też z Wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Premierem, Ministrem Obrony, władcą Emiratu Dubaju Szejkiem Mohammedem Bin Rashid Al-Maktoum.

 

Para Prezydencka wzięła wieczorem udział wprzyjęciu wydawanym przez Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich inaugurującym obchody 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i ZEA. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.