Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 września 2010

Prezydent o priorytetach polskiej prezydencji w UE

Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli   |   Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli Pierwszy dzień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli

- Polska, przewodnicząc UE, będzie starała się pogłębić unijne mechanizmy związane ze wspólną polityką zagraniczną, polityką energetyczną oraz polityką bezpieczeństwa - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.


Podkreślił, że jego przyjazd do Brukseli ma zaznaczyć "polskie zaangażowanie, polską determinację i polskie nadzieje związane z procesem integracji europejskiej".


Przypomniał, że był ministrem w rządzie Jerzego Buzka, co - jak mówił - sprzyjało wybraniu właśnie Brukseli jako celu pierwszej wizyty zagranicznej. - Mogę być gościem Parlamentu Europejskiego, na czele którego stoi Jerzy Buzek, mój szef w rządzie. Jest to dla mnie źródłem wielkiej satysfakcji - powiedział Bronisław Komorowski.


- Dlatego chciałem powiedzieć, że największym prezentem, jaki mogłem dostać w dniu imienin, Jurku, jest to, że jestem z wizytą u ciebie - w mojej roli, w twojej roli - dodał prezydent.


Bronisław Komorowski zadeklarował też, że Polska chce wrócić do roli aktywnego uczestnika procesu pogłębiania integracji europejskiej - nie tylko przez implementację Traktatu Lizbońskiego, ale też "myślenie o etapach, które są przed nami". To pogłębianie integracji - powiedział prezydent - musi odbywać się na zasadzie poszanowania zasady solidarności europejskiej.


Prezydent Bronisław Komorowski dodał, że Polska zabiegała i zabiega o to, aby utrzymać dotychczasowe zasady związane z Funduszem Spójności, a także jednakowy mechanizm wyznaczający poziom wsparcia dla rolnictwa we wszystkich krajach UE.

 

Prezydent zadeklarował także, że będzie działał na rzecz ożywienie Trójkąta Weimarskiego, czyli forum współpracy Polski, Niemiec i Francji.

 

- Polska proponuje, aby ożywić Trójkąt Weimarski, który sprawdził się w czasie naszych zabiegów o członkostwo w Unii Europejskiej. Potem trochę słabo funkcjonował, ze względu na niekoniecznie mocne zaangażowanie, także strony polskiej. Dzisiaj widać, że Trójkąt Weimarski ożywa, głównie, jako miejsce, gdzie można wyjaśniać wiele kwestii i uzgodnień, np. a zakresie polityki wschodniej - powiedział prezydent.

 

Jak podkreślił, jego rolą jest ożywienie Trójkąta Weimarskiego na poziomie prezydenckim. Zadeklarował, że takie działania będzie prowadził konsekwentnie i z głębokim przekonaniem. - To dobry pomysł także na wprowadzenie do Unii debaty, pewnej takiej świeżości polskiego spojrzenia na wiele spraw - ocenił prezydent.

 

- Są pewne szanse na pogłębienie tego, co jest dobre, w obszarze Trójkąta Weimarskiego jest wyraźny postęp w zakresie integracji europejskiej w obszarze bezpieczeństwa i obronności - wskazał. Poinformował, że polsko-francusko-niemiecka Grupa Bojowa będzie gotowa w 2013 roku. Jak ocenił, będzie to "swoisty poligon doświadczalny", który według niego może przyczynić się do pogłębienia procesu integracji Trójkąta.

 

(PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu