przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 5 marca 2014

"600 lat relacji między Polską a Turcją to zobowiązanie"

  |   Sympozjum podsumowujące 600 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Turcji Sympozjum podsumowujące 600 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Turcji Sympozjum podsumowujące 600 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Turcji Sympozjum podsumowujące 600 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Turcji

600 lat stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją zobowiązuje do tego, by zapewnić dobre formy współpracy i przyjaźni naszych krajów na następne sześć wieków – oświadczyli w środę w Ankarze prezydenci obu krajów, Bronisław Komorowski i Abdullah Gül.


Prezydent Komorowski wraz z Małżonką Anną przebywa w Turcji z dwudniową wizytą oficjalną. Przed południem spotkał się z prezydentem Gülem. Obaj przywódcy rozmawiali przede wszystkim o narastającym kryzysie rosyjsko-ukraińskim na Krymie. Na wspólnej konferencji prasowej Komorowski i Gül podkreślali też wagę obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Zobacz także: Polska i Turcja wspierają integralność Ukrainy


Bronisław Komorowski podkreśli, że na wielowiekową historię relacji polsko-tureckich przypada aż 575 lat pokoju i dobrego sąsiedztwa. Wyraził zadowolenie, że w ramach obchodów zarówno w Polsce, jak i w Turcji odbędzie się bardzo wiele wydarzeń promujących dobre stosunki dwustronne, a także współczesne osiągnięcia kulturalne i gospodarcze naszych krajów.


Jak zaznaczył, dobrej współpracy polsko-tureckiej sprzyja to, że oba kraje należą do NATO. - Chcemy funkcjonować razem w Unii Europejskiej, chcemy również budować jak najściślejszą współpracę w układzie bilateralnym, również pomiędzy naszymi gospodarkami”– zaznaczył. Wyraził przekonanie, że gospodarki obu krajów stanowią dzisiaj „silniki rozwoju gospodarki całej Europy i całego regionu”.


Prezydent Komorowski podziękował za wsparcie Turcji w polskich staraniach o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co nastąpiło 15 lat temu.- Chcemy się rewanżować pełnym poparciem dla europejskich aspiracji Turcji” – oświadczył. Jak zaznaczył, Polska widzi we współpracy z Turcją w ramach NATO i Unii Europejskiej „szanse dla Europy, dla bezpieczeństwa na świecie oraz rozwoju wzajemnych relacji”.


Polski prezydent zwrócił uwagę, że Turcję odwiedza rocznie około pół miliona Polaków. - Sądzę, że istnieje możliwość zwiększenia strumienia polskich turystów w Turcji i dlatego liczę na wspólny przegląd problemów związanych z systemem wizowym – powiedział.


Prezydent Turcji podkreślił wyjątkowy charakter historii polsko-tureckich relacji. Przekonywał, że 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją a Polską zobowiązuje nasze kraje do kontynuowania współpracy w kolejnych pokoleniach.


Gül wyraził przekonanie, że współpracę gospodarczą między naszym krajami można i należy zintensyfikować. Jak zaznaczył, może się do tego przyczynić polsko-tureckie forum gospodarcze, które w czwartek w Stambule otworzą obaj prezydenci. Weźmie w nim udział blisko 150 firm.


Gül podziękował prezydentowi Komorowskiemu za wsparcie Polski w staraniach Turcji o członkostwo w UE. Jak zaznaczył, „nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć kolejne rozdziały negocjacji akcesyjnych dotyczące sprawiedliwości, sądownictwa, praw podstawowych oraz bezpieczeństwa. Zaakcentował, że "Polska wyraża poparcie dla Turcji w tej mierze”.


Ponadto w obecności obu prezydentów podpisano Memorandum of Understanding pomiędzy Krajową Szkołą Administracji Publicznej i Ministerstwem ds. Unii Europejskiej Republiki Turcji oraz Instytutem Administracji Publicznej Turcji i Bliskiego Wschodu. Ponadto podpisano protokół o współpracy między Telewizją Polską S.A. a Telewizją Turecką oraz protokół o współpracy między Polskim Radiem S.A. a Radiem Tureckim.

 

Prezydent Komorowski w środę po południu wziął udział w sesji zamykającej sympozjum podsumowujące 600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich. Jak ocenił, obecnie oba kraje "idą równoległą drogą", krocząc od sukcesu do sukcesu.


- Polska i Turcja mają ugruntowaną pozycję polityczną, ekonomiczną. Liczą się nie tylko w regionie, ale także liczą się w strukturach, w których funkcjonują i wzajemnie się wspierają - podkreślił Bronisław Komorowski.


Jak oświadczył, "Polska wspiera dzisiaj w pełni aspiracje europejskie Turcji, bo chcemy widzieć Turcję w tym samym projekcie politycznym", który - jak ocenił polski prezydent - "powinien być jeszcze silniejszy, atrakcyjniejszy i zamożniejszy".


- Takim może być, korzystając z potencjału, którym dysponuje państwo tureckie - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według "Kronik" Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehment I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. W pamięci zbiorowej Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski.


Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla polski MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.