przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 6 marca 2014

Prezydent o wątpliwościach ws. referendum na Krymie

Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w czwartek, że w świetle prawa ukraińskiego referendum na Półwyspie Krymskim nie ma mocy obowiązującej. Jak podkreślił, w kwestii referendum należy zapoznać się przede wszystkim z uwarunkowaniami formalno-prawnymi.

 

Bronisław Komorowski, przebywający z dwudniową wizytą w Turcji, odniósł się do czwartkowej decyzji parlamentu Krymu, który opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i za wyznaczeniem na 16 marca referendum z dwoma pytaniami, z których jedno brzmi: "czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?".

 

Drugie pytanie brzmi: "czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?". Parlament ponadto stwierdził, że ten z wariantów, który poprze większość głosujących, będzie uznany za bezpośrednie wyrażenie woli mieszkańców Krymu.

 

- Uważam, że oczywiście warto się zapoznawać z treścią pytań, ale przede wszystkim warto zapoznać się z formalno-prawnymi uwarunkowaniami, które decydują o tym, czy takie referendum ma moc obowiązującą czy nie ma. Wydaje mi się, że w świetle prawa ukraińskiego nie ma - powiedział Komorowski dziennikarzom w Polonezköy (Adampol) pod Stambułem.

 

Jak podkreślił, podczas rozmów z najważniejszymi politykami w Turcji uzyskał zapewnienie, że Turcja wspiera tak jak Polska integralność terytorialną Ukrainy w obliczy zagrożenia "jakimiś pomysłami egzotycznymi i niebezpiecznymi dotyczącymi rozluźnienia jej formuły państwowej".

 

- Ze strony Turcji co zrozumiałe silnie kładziony jest nacisk, aby rozumieć pod pojęciem wspierania integralności terytorium Ukrainy także przynależność Krymu do Ukrainy. To się da także wytłumaczyć szczególnym zainteresowaniem Turcji losem liczącej się grupy mniejszości narodowej Tatarów krymskich żyjącej na Krymie - zaznaczył polski prezydent.

 

Bronisław Komorowski dodał także, że Turcy podkreślają pełną solidarność z instytucjami świata zachodniego, jeśli chodzi o pomoc dla nowej władzy ukraińskiej, która przyjęła kurs prozachodni. - Ta pomoc turecka, tak jak zresztą i polska wyrazi się m.in. przez zaangażowanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdzie są także tureckie tak jak i polskie pieniądze - powiedział.

 

Zdaniem prezydenta, Turcja zajmuje zdecydowane proukraińskie stanowisko i milczy w sprawach rosyjskich.

 

Turcja interesuje się sprawą Krymu m.in. z powodu mieszkającej tam około 300-tysięcznej społeczności Tatarów, historycznie i kulturowo związanych z Turcją. Tatarzy stanowią 12 proc. mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu. Posługują się językiem bliskim tureckiemu i są sunnitami, tak jak większość Turków.(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.