przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 6 marca 2014

Wystawa o historii Polski i Turcji otwarta w Stambule

  |   Wystawa o historii Polaków i Turków otwarta w Stambule Wystawa o historii Polaków i Turków otwarta w Stambule Wystawa o historii Polaków i Turków otwarta w Stambule Wystawa o historii Polaków i Turków otwarta w Stambule

Pas kontuszowy - element stroju polskiej szlachty - pochodzi z Turcji. O tych i innych związkach Polaków z Turkami opowiada wystawa "Dalekie sąsiedztwo. Bliskie wspomnienia" otwarta w czwartek w Stambule przez prezydentów obu krajów w 600-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych.

W uroczystym otwarciu ekspozycji w stambulskim muzeum Sakip Sabanci wzięli udział prezydenci Bronisław Komorowski i Abdullah Gül.

- 600 lat tradycji stosunków polsko-tureckich to czas wielkości naszych państw, ale to również okres, kiedy nasze państwa musiały zwalczać różnorakie słabości i przeciwności, kiedy musiały myśleć o głębokiej modernizacji, odrodzeniu narodowym i budowie mocnych narodowych państw - powiedział prezydent Bronisław Komorowski otwierając wystawę. Jego zdaniem Turcja to niezwykłe miejsce, aby pokazywać i przeżywać spotkanie Orientu z Europą, Wschodu i Zachodu.

- Chciałbym więc serdecznie podziękować prezydentowi Gülowi i stronie tureckiej za współdziałanie na rzecz uświetnienia obchodów 600-lecia stosunków polsko-tureckich poprzez oddanie tak pięknej wystawy poświęconej ciekawemu i owocnemu sąsiedztwu - dodał Bronisław Komorowski.

Zobacz także: Polska i Turcja wspierają integralność Ukrainy "600 lat relacji między Polską a Turcją to zobowiązanie" Prezydent odwiedził polską enklawę pod Stambułem Kolejne stulecia kontaktów na wystawie ilustrują dokumenty wymieniane pomiędzy polskimi królami a tureckimi sułtanami, wzajemne dary i cenne przedmioty uznawane za wojenne zdobycze, takie jak końskie oporządzenie czy zbroje, oraz wschodnie tkaniny. Na ekspozycji zgromadzono blisko 400 zabytków z 18 polskich muzeów, 7 bibliotek i archiwów oraz 11 kościołów. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.