przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 października 2010

Prezydent z oficjalną wizytą w Rumunii

Para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy

Prezydent Bronisław Komorowski przyleciał w poniedziałek wieczorem do Rumunii, gdzie we wtorek złoży oficjalną wizytę. Spotka się z najwyższymi władzami tego kraju. Komorowskiemu w podróży zagranicznej do Bukaresztu towarzyszy małżonka Anna.

Prezydent spotka się z prezydentem Rumunii Traianem Basescu, premierem Emilem Bocem oraz przewodniczącą Izby Deputowanych Robertą Almą Anastase.

We wtorek o godz. 10.30 czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu polskiego) Bronisław Komorowski zostanie powitany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Bukareszcie. W siedzibie rumuńskiej głowy państwa planowane są rozmowy w cztery oczy prezydentów, a następnie rozmowy plenarne obu delegacji. Około godz. 12.10 czasu lokalnego przewidziane są oświadczenia dla prasy prezydentów Komorowskiego i Basescu.

Po południu prezydent będzie rozmawiał z premierem oraz przewodniczącą Izby Deputowanych. Planowane jest również spotkanie z Polonią w ambasadzie RP w Bukareszcie. Późnym wieczorem polska delegacja ma powrócić do Warszawy.

Tematyka NATO i Unii Europejskiej zdominuje spotkania prezydenta w Rumunii. Bronisław Komorowski zamierza przedyskutować z rumuńskimi partnerami kwestie dotyczące listopadowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Lizbonie oraz współpracy na forum UE, także w czasie prezydencji polskiej, w drugiej połowie 2011 roku.

Bronisław Komorowski mówił dziennikarzom na pokładzie samolotu do Rumunii, że bardzo cieszy się, iż będzie mógł rozmawiać z rumuńskim prezydentem, premierem i szefową Izby Deputowanych. Jak podkreślił, najważniejszym tematem rozmów będzie przygotowanie Polski i Rumunii do debaty i decyzji, które będą podejmowane podczas szczytu NATO w Lizbonie (19-20 listopada), gdzie będzie się decydowało przyjęcie dokumentu strategicznego Sojuszu. W tym kontekście Komorowski podkreślił znaczenie dla Polski art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

Jak mówił, istotnym elementem jego rozmów będą też kwestie UE, m.in. budżet Unii na lata 2014-2020, Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności.

Prezydent Komorowski zapowiedział, że w rozmowach na pewno pojawi się temat wejścia Rumunii do strefy Schengen. Bukareszt - zauważył polski prezydent - zamierza dołączyć do Schengen w marcu 2011 roku, co - według Bronisława Komorowskiego - jest ambitnym terminem. Prezydent zaznaczył, że Polska nie tylko zachęca Rumunię do spełnienia wszystkich niezbędnych warunków koniecznych do przystąpienia do strefy, m.in. zapewnienia bezpieczeństwa granic, czy wdrożenia systemu informatycznego, ale także pomaga w tych działaniach.

- Oczywiście trzymamy kciuki za Rumunów na pewno to się Rumunii uda. Pytanie tylko, czy w tak krótkim terminie, bo to ambitny termin - zaznaczył prezydent.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że Polska i Rumunia mają bardzo zbliżone poglądy na temat unijnej polityki spójności, jako mechanizmu istotnego z punktu widzenia tych krajów, które stosunkowo późno weszły do UE. Podkreślił w tym kontekście wagę konsultacji polsko-rumuńskich w czasie rozmów dotyczących wspólnego budżetu Unii.

Prezydent będzie również chciał porozmawiać z rumuńskimi partnerami o Wspólnej Polityce Rolnej. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że konieczne jest stworzenie równych szans dla rolnictwa w krajach tzw. starej i nowej Unii, m.in. poprzez obowiązywanie jednakowego systemu naliczania dopłat do rolnictwa.

Jak mówił prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe Jaromir Sokołowski, jednym z najważniejszych tematów rozmów polskiego prezydenta z prezydentem Basescu będzie kwestia przygotowań do szczytu NATO w Lizbonie, podczas którego ma zostać przyjęta nowa strategia Sojuszu. Istotne jest, aby Polacy i Rumuni w tej sprawie, bardzo ważnej dla bezpieczeństwa obu krajów, mówili jednym głosem - uważa Sokołowski. Podkreślił, że z głosem Basescu liczy się wielu członków NATO.

Zaznaczył, że wspólna część, jeśli chodzi o interesy Polski i Rumunii, jest duża i dotyczy przede wszystkim konieczności wzmocnienia art. 5, czyli mechanizmu kolektywnej obrony w ramach Sojuszu.

Komorowski w swoich rozmowach z rumuńskimi politykami będzie podejmował także temat bezpieczeństwa energetycznego.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski podpisze w Bukareszcie plan działań do deklaracji o partnerstwie strategicznym Polski i Rumunii. Plan zakłada m.in. regularne spotkania szefów dyplomacji i ekspertów.

Rumunia jest obecnie pogrążona w recesji. Rząd obciął o jedną czwartą płace w sektorze publicznym oraz podniósł podatek od sprzedaży, dążąc do zredukowania deficytu budżetowego. Działania te, których żąda od Bukaresztu Międzynarodowy Fundusz Walutowy, są bardzo niepopularne w społeczeństwie. Od września trwa tam fala strajków.

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, chciałaby przystąpić do strefy Schengen w połowie 2011 roku. Bukareszt nie chce wiązać tej kwestii ze sprawą Romów, których wydalanie z Francji zwróciło uwagę na problem integracji tej mniejszości w Rumunii. Według oficjalnych danych, w Rumunii mieszka około 540 tys. osób pochodzenia romskiego. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.