przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 kwietnia 2014

Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego

  |   Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego

Zobacz także: "Należy wzmocnić wysiłki na rzecz podpisania umów o stowarzyszeniu z UE" W Pradze rozpoczęło się w czwartek spotkanie wysokiego szczebla z okazji 5. rocznicy powołania Partnerstwa Wschodniego. PW to długoterminowy projekt, ale nie jest to propozycja automatycznego członkostwa w UE - podkreślił prezydent Czech Miloš Zeman.

 

Otwierając spotkanie czeski prezydent zaznaczył, że program Partnerstwa Wschodniego należy rozumieć jako "cześć polityki dobrego sąsiedztwa". - To nie jest przedszkole UE, ale przygotowanie do tego, aby państwa uczestniczące w programie miały w Unii dobrego sąsiada - przekonywał Zeman.

 

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, Zeman powiedział, że należy zastanowić się nad wspólnymi rozwiązaniami ukraińskiego kryzysu. - Proponuję, by przy kolacji, a także podczas jutrzejszej sesji zastanowić się, jak Partnerstwo Wschodnie może przyczynić się do deeskalacji konfliktu na Ukrainie, gdzie grozi nam albo inwazja zza granicy albo wojna domowa - ocenił prezydent Czech.

 

W spotkaniu w stolicy Czech udział biorą przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego oraz części krajów członkowskich UE; obecni są m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, a także prezydenci: Armenii - Serż Sarkisjan, Austrii - Heinz Fischer, Litwy - Dalia Grybauskaite, Mołdawii - Nicolae Timofti, Słowacji - Ivan Gaszparovicz, Gruzji - Giorgi Margwelaszwili, Azerbejdżanu - Ilham Alijew oraz wicepremier Szwecji Jan Bjoerklund.

 

Uczestnicy spotkania w Pradze wezmą udział w dwóch sesjach roboczych poświęconych dokonaniom i przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego oraz w uroczystej kolacji wydanej przez czeskiego prezydenta. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.